Odwiedź w ferie Willę Decjusza!

Kiedy

Gdzie

ul. 28 lipca 1943 17a
Kraków

Kategoria

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza w ferie zimowe na zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Decjusza, a dzieci na spacer detektywistycznych po jego zakamarkach.

krakow dla dzieci

Ferie w Krakowie

ZWIEDZANIE WILLI DECJUSZA | Willa dostępna

W lutym indywidualne zwiedzanie (z audioprzewodnikiem w j. polskim lub angielskim) zabytkowych wnętrz Willi Decjusza odbywa się w następujących terminach:
•    wszystkie WTORKI, ŚRODY, CZWARTKI od godz. 10.00 do 17.00
•    w NIEDZIELE: od 11.00 do 18.00.
W ferie - w środy, wtorki i czwartki o godz. 12.00 - w cenie biletu wstępu będzie odbywać się zwiedzanie Willi Decjusza z przewodnikiem.
W  Willi Decjusza wprowadzono szereg nowych udogodnień dla osób z dysfunkcjami wzorku i słuchu, ułatwiających dotarcie do budynku, a także dostęp do oferty zwiedzania zabytkowej przestrzeni Willi. Została opracowana specjalna ścieżka zwiedzania Willi Decjusza dla osób ze specjalnymi potrzebami. Aby umożliwić zwiedzanie Willi Decjusza osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu zostały przygotowane m.in.: drukowane w alfabecie Braille'a przewodniki po Willi Decjusza, plany tyflograficzne, audio- i wideoprzewodniki, i pętla indukcyjna. Willa Decjusza zapewnia także usługę tłumacza Polskiego Języka Migowego online.

SPACER DETEKTYWISTYCZNY DLA DZIECI | Tajemnica Josta

W czasie remontu wieży kościoła Mariackiego w Krakowie przypadkowo natrafiono na tajemniczy schowek. Były w nim ukryte dziwne stare dokumenty. Napisane niezrozumiałym językiem, przybrudzone i praktycznie niemożliwe do odczytania. Widnieje na nich nazwisko Josta Decjusza, XVI-wiecznego multimilionera, bankiera króla Zygmunta Starego i właściciela luksusowej willi pod Krakowem. Czego dotyczą stare dokumenty? Dlaczego ktoś zadał sobie tyle trudu, by ukryć je tak skrzętnie? Czy kluczem do rozwiązania tajemnicy jest bajeczne bogactwo Josta?

Instytut Kultury Willa Decjusza wraz z Panią Fishką – przewodniczką po Krakowie, historyczką sztuki, autorką fascynujących spacerów detektywistycznych dla dzieci - zaprasza młodych wielbicieli przygód i historii do udziału w grze, podczas której zwiedzimy przepiękną podmiejską Willę XVI-wiecznego krakowskiego finansisty, poznamy jej zakamarki i (być może!) rozszyfrujemy wiadomość, która najwyraźniej nigdy nie trafiła w ręce spadkobierców jego fortuny....

Najbliższy spacer detektywistyczny dla dzieci w Willi Decjusza odbędzie się w środę 14 lutego:
- o godz. 10.00 dla dzieci w wieku 6-8 lat
- o godz. 12.00 dla dzieci w wieku 9-11 lat.

Zakup biletów:
godz. 10.00 | dzieci 6-8 lat:
https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=169

godz. 12.00 | dzieci 9-11 lat:
https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=170

willa decjusza krakow

Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. W Willi Decjusza prezentowana jest też sztuka współczesna – w Holu Głównym można obejrzeć grafiki Krzysztofa Skórczewskiego: Widok z okna” (1991), „Villa Decius” (2008), „Chińska brama” (2016) i „Nowe Imperium” (2021). Na I piętrze Willi prezentowane są obrazy krakowskiej artystki - Beaty Zuby.
Ciekawostkę architektoniczną stanowi natomiast loggia wyposażona w niezwykłej urody orientalne kafle, sprowadzone z Afryki Północnej do Willi w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską.

WIĘCEJ O WYDARZENIACH KULTURALNYCH W WILLI DECJUSZA: www.willadecjusza.pl