Baranki Dzieciom – bajki i warsztaty dla dzieci

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

Rynek Główny 27
Kraków

Kategoria

BARANKI DZIECIOM

Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów na wiosenną edycję poranków filmowych dla dzieci. Mali kinomani wspólnie przywitają wiosnę, udadzą się na wycieczkę do słonecznej Hiszpanii, stworzą własny komiks i zadbają o swoją kondycję fizyczną - a wszystko w towarzystwie ulubionych bohaterów klasycznych polskich bajek.

Gdy wiosna już na dobre się zadomowi - z okazji 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego -  mali widzowie udadzą się na bajkową wycieczkę do ojczyzny Don Kichota. Podczas warsztatów z Krakowską Szkołą Flamenco Almoraima poznają lokalne tradycje, a przede wszystkim trudną sztukę klasycznego hiszpańskiego tańca.

Po wszystkich seansach filmowych dzieci będą miały możliwość odkrycia swoich talentów oraz rozwijania wyobraźni podczas rozmaitych zajęć artystycznych. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, a prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. 
Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to jedyna w swoim rodzaju okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

Dodatkowo, każdy mały widz może otrzymać pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który z dumą zawiesi na ścianie swojego pokoju.

BILETY: 11 zł

BARANKI DZIECIOM - WIOSNA 2019

10 marca – 14 kwietnia 2019
Kino Pod Baranami

PROGRAM:

niedziela, 24 marca, godz. 11.00
SPORTOWE BARANKI - zestaw bajek
reż. varia, Polska 1964-73, 40’
+ warsztaty ruchowe z Contakids

Ulubieni bohaterowie najmłodszych widzów podejmują wyzwanie sportowe. Reksio idąc w ślady swojego właściciela uprawia gimnastykę. Bolek i Lolek próbują swoich sił w szkolnych rozgrywkach, biorą udział w olimpiadzie w Meksyku i w samochodowym wyścigu w Argentynie. Miś Kudłatek wyzywa swoją przyjaciółkę Małpkę na pojedynek kolarski.

bajki dla dzieci

Odcinki: REKSIO SPORTOWIEC | BOLEK I LOLEK: SPORTOWCY | BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT: OLIMPIADA W MEXICO | BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT: GRAN PREMIO ARGENTYNY | MIŚ KUDŁATEK: PIERWSZY NA MECIE

Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

niedziela, 31 marca, godz. 11.00
KOMIKSOWE BARANKI
- 8. Krakowski Festiwal Komiksów - wydarzenie towarzyszące
DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA - zestaw bajek
+ warsztaty plastyczne
Tytułowy bohater - Koziołek Matołek - poszukuje legendarnego Pacanowa, gdzie podobno “kozy kują”. Podczas wędrówki trafia w różne zakątki kuli ziemskiej, przeżywając wiele dramatycznych i śmiesznych przygód. Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (rysunki) - bohater jednej z pierwszych w Polsce powieści obrazkowych dla dzieci.
 bajki dla dzieci
GWIAZDOR FILMOWY
reż. Ryszard Słapczyński, Polska 1971, 9'
Koziołek Matołek trafia na plan filmowy, gdzie skutecznie dezorganizuje pracę całej ekipy i przekonuje się, jak trudno być gwiazdą filmową.
 
KUCHARZ OKRĘTOWY
reż. Ryszard Słapczyński, Polska 1969, 8'
Tym razem Koziołek Matołek przez przypadek dostaje się na pokład statku. Zupełnie niespodziewanie zostaje kucharzem okrętowym.
 
PO DRUGIEJ STRONIE TĘCZY
reż. Piotr Szpakowicz, Polska 1970, 9'
Matołek spotyka fakira, który pokazuje mu sztuczki magiczne. Następnie sztukmistrz zamyka nieboraka w bibliotece, aby ten posiadł stosowną wiedzę. Koziołek schodzi po linie i ucieka.
 
PRZYJACIEL ZWIERZĄT
reż. Piotr Szpakowicz, Polska 1971, 9'
Sympatyczny koziołek o imieniu Matołek przemierza świat w poszukiwaniu Pacanowa. Wszędzie, gdzie trafia, poznaje wielu nowych przyjaciół i przeżywa niezapomniane przygody. Tym razem udziela pomocy jelonkowi, który wpadł w sidła.

Zajęcia plastyczne poprowadzi Joanna Żyłowska - projektantka i pedagog, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE.

niedziela 7 kwietnia, godz. 11.00
MUZYCZNE BARANKI - zestaw bajek, 40’
reż. varia, Polska 1982-89
+ warsztaty bębniarskie

bajki dla dzieci

REKSIO I ŚWIERSZCZ
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1982
Reksio nie może słuchać śpiewu ptaków, bo przeszkadza mu dziwny dźwięk. W poszukiwaniu źródła tego dźwięku demoluje swoją budę. Okazuje się, że ten denerwujący dźwięk to głos świerszcza. Kiedy jednak przychodzi zima, koło budy wyje wiatr, granie świerszcza wprowadza Reksia w przyjemny nastrój.
 
KOMAR I ORKIESTRA
reż. Józef Byrdy, Polska 1989
Oparta na wierszowanej opowieści bajka o rywalizacji muzycznej pomiędzy komarem a konikiem polnym. Zwaśnieni rywale godzą się dopiero występując wspólnie w orkiestrze, gdzie dla obu jest miejsce.
 
SKRZYPCE PASIKONIKA
reż. Edward Wątor, Polska 1989
Wiatr porwał pasikonikowi jego ukochane skrzypce. Biedronka, żuk i pasikonik wyruszają na poszukiwanie zguby. Odnajdują skrzypce wplątane w pajęczynę. Zdenerwowany pająk nie chce ich oddać. Skrzypce same uwalnia się z pułapki i trafiają do rąk konika polnego.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.


niedziela 14 kwietnia, godz. 11.00
WIELKANOCNE BARANKI - zestaw bajek, 50’
+ warsztaty florystyczne

PRZYGODY KOTA FILEMONA: KOCIA WIELKANOC
reż. Janusz Martyn, Polska 1997, 25'
Wśród licznych pytań, które zadaje mały kociak Filemon swojemu starszemu koledze Bonifacemu dominuje jedno - kiedy przyjdzie wiosna?

KUKURYKÓW
reż. Sławomir Zalewski, Polska 1996, 25'
W małym miasteczku Kukurykowie, kury oraz ich przyjaciele przygotowują się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Pracy mają dużo. Co gorsza, spotykają je niespodziewane kłopoty, ktoś bowiem kradnie im jaja.

Zajęcia plastyczne poprowadzi Anna Wierzbicka, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

KINO POD BARANAMI – MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Kino Pod Baranami ośmiokrotnie uhonorowane zostało tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Rynek Główny 27
31-010 Kraków
(12) 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl