6. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY

Kiedy

Od:  
Do:  

Kategoria

KINO DZIECI

21-29 września 2019
Kino Pod Baranami


Kino Pod Baranami już po raz szósty zaprasza najmłodszych widzów na pokazy w ramach Festiwalu Filmowego KINO DZIECI. W ponad dwudziestu kinach w całej Polsce zaprezentowanych zostanie dziewięć aktorskich i animowanych filmów pełnometrażowych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

6. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY

Dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym sześć premier prosto z festiwali w Cannes, Annecy czy Berlinie, pokazywanych w 22 miastach – tak przedstawia się program tegorocznego 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Wśród prezentowanych tytułów znalazł się m.in. Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię - ekranizacja uwielbianej przez młodych czytelników książki Dino Buzzatiego z 1945 roku. Ta przepiękna animacja, która miała swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, w ramach sekcji Un certain regard, przedstawia zmagania grupy niedźwiedzi, które szukając  zaginionego, królewskiego syna, trafiają do rządzonej przez ludzi krainy. Literackim rodowodem może pochwalić się także Operacja Człowiek w Czerni - filmowa wersja popularnej książki z serii Biuro Detektywistyczne nr 2, prezentująca przygody duetu detektywów: Tiril i Oliviera oraz psa Ocho.

6. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY

Nietypową adaptacją są kanadyjscy Szybcy i śnieżni, zrealizowani na podstawie filmu The Dog Who Stopped the War w reżyserii Benoîta Godbouta. To pełna emocji historia pewnego konkursu saneczkowego oraz potyczek grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych, przyjaciół. Rywalizacji dotyczy także zrealizowana z wielką precyzją, plastelinowa animacja Solan i Ludwik – Misja Księżyc, której bohaterowie biorą udział w międzynarodowym kosmicznym wyścigu. Autorką postaci i kostiumów jest Liliana Świrska, pochodząca z Polski artystka pracująca w Norwegii. Ważnym, polskim akcentem jest także obecny w programie Kina Dzieci film Jakub, Mimmi i gadające psy, zrealizowany w niezwykłej technice cut-out, będący koprodukcją warszawskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art.

Najmłodszych widzów, Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz norweskiej animacji Klara Muu! - opowieści o małej krówce marzącej o karierze piosenkarki, która wyrusza w podróż by spotkać dawno niewidzianego tatę. Seansowi towarzyszyć będą warsztaty ruchowe Contakids znane z programu cyklu Baranki Dzieciom, czyli zabawa… bez zabawek. Maluchy i ich rodzice mogą wybrać się także na animację Pettson i Findus - wielka wyprowadzka, której skrajnie różniący się od siebie bohaterowie będą musieli podjąć trudną decyzję o zmianie miejsca zamieszkania.

 

Kino Dzieci nie zapomina też o nieco starszych widzach, których z pewnością zainteresują filmy Niezwykłe lato z Tess oraz Cały świat Romy. Pierwsza z produkcji, to stworzona przez specjalistów od kina młodzieżowego - Holendrów - opowieść o ekscentrycznym Samie, realizującym wymagający “trening samotności”. Jego wysiłki niweczy pojawienie się tytułowej Tess - tajemniczej i intrygującej rówieśniczki. Na swój sposób komplikują się także plany nastoletniej Romy, bohaterki Całego świat Romy. Dziewczyna nie znajduje oparcia ani u wiecznie zapracowanej mamy, ani niemal nieobecnego ojca. Jej najbliższą przyjaciółką staje się za to zmagająca się z demencją babcia-fryzjerka.

Istnieje możliwość organizacji dodatkowych, specjalnych pokazów filmów z programu festiwalu Kino Dzieci dla grup zorganizowanych, w terminach 21-29 września.

Informacje i zgłoszenia: Wojciech Drąg, email: wojtek@kinopodbaranami.pl, tel: 509 082 149

BILETY:

14 zł
12 zł (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)

PROGRAM:

sobota, 21 września
11.00 SZYBCY I ŚNIEŻNI | RACETIME
reż. Benoît Godbout, Jean-François Pouliot, Kanada 2018, 89’
wersja językowa: lektor PL
dla dzieci w wieku: 6+

niedziela, 22 września
11.00 KLARA MUU! | KUTOPPEN
reż. Lise I. Osvoll, Norwegia 2018, 64’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 4+
po seansie: warsztaty ruchowe z Contakids

Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci.

Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

poniedziałek, 23 września
11.00 SOLAN I LUDWIK - MISJA KSIĘŻYC | MÅNELYST I FLÅKLYPA
reż. Rasmus A. Sivertsen, Norwegia 2018, 80’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

wtorek, 24 września
11.00 NIEZWYKŁE LATO Z TESS | MY EXTRAORDINARY SUMMER WITH TESS
reż. Steven Wouterlood, Holandia 2019, 82’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 9+

środa, 25 września
11.00 PETTSON I FINDUS - WIELKA WYPROWADZKA | PETTERSSON UND FINDUS - FINDUS ZIEHT UM
reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2018, 81’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 4+

czwartek, 26 września
11.00 JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY | JĒKABS, MIMMI UN RUNĀJOŠIE SUŅI
reż. Edmunds Jansons, Łotwa/Polska 2018, 70’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

piątek, 27 września
11.00 SŁYNNA INWAZJA NIEDŹWIEDZI NA SYCYLIĘ | LA FAMEUSE INVASION DES OURS EN SICILE
reż. Lorenzo Mattotti, Francja 2019, 82’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

sobota, 28 września
11.00 OPERACJA CZŁOWIEK W CZERNI | OPERASJON MØRKEMANN
reż. Grethe Bøe-Waal, Norwegia 2018, 85’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

niedziela, 29 września
13.00 CAŁY ŚWIAT ROMY | KAPSALON ROMY
reż. Mischa Kamp, Holandia/Niemcy 2019, 89’
wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 9+

O FILMACH:
 
CAŁY ŚWIAT ROMY | KAPSALON ROMY
reż. Mischa Kamp, Holandia/Niemcy 2019, 89’

Frankfurter Buchmesse: Najlepsza ekranizacja literacka dla dzieci i młodzieży

Nastoletnia Roma z trudnością odnajduje siebie samą w patchworkowej rodzinie. Jest jedynaczką, którą nie zajmuje się ani zapracowana mama, ani rzadko obecny ojciec, ani niedostępna emocjonalnie babcia. Z dnia na dzień, za sprawą postępującej demencji, to ta ostatnia staje się dla dziewczynki najbliższą towarzyszką codzienności; tym bliższą, im mniej samodzielną. Roma z samotnej nastolatki staje się zaradną młodą kobietką, czuje się coraz mniej niechciana, a coraz bardziej potrzebna i pewna siebie. Starsza kobieta powierza jej swoje wspomnienia, marzenia i sekrety. Między babcią i wnuczką nawiązuje się szczera, pełna troski relacja, podszyta przeczuciem nadchodzącej utraty.

JAKUB, MIMMI I GADAJĄCE PSY | JĒKABS, MIMMI UN RUNĀJOŠIE SUŅI
reż. Edmunds Jansons, Łotwa/Polska 2018, 70’

Jacob, Mimmi i gadające psy to adaptacja powieści łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskačkas stasts” („Dog town”). Mały Jacob mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Eagle na obrzeżach miasta zwanego przez tubylców Maskachka. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jacob czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.

KLARA MUU! | KUTOPPEN
reż. Lise I. Osvoll, Norwegia 2018, 64’

Pogodna opowieść o marzeniach bohaterki, które nabrały zupełnie innych, od zamierzonych odcieni. Klara to mała krowa, mieszkająca razem ze swoją mamą w mieście. Największym marzeniem Klary jest zostanie gwiazdą muzyki i wiążąca się z tym sława. Klara od wielu lat nie widziała się z ojcem, więc gdy otrzymała od niego list, wyruszyła w podróż na wieś, żeby się z nim spotkać. Podróż zamienia się w jedną wielką przygodę… Klara staje przed koniecznością pomocy ojcu, ratuje jego gospodarstwo przed chciwym biznesmenem, poznaje przyjaciół i rozumie w końcu, że sława może przejawiać się na wiele różnych sposobów, a bycie gwiazdą nie jest zarezerwowane jedynie dla artystów.

NIEZWYKŁE LATO Z TESS | MY EXTRAORDINARY SUMMER WITH TESS
reż. Steven Wouterlood, Holandia 2019, 82’

Berlin International Film Festival 2019: Najlepszy Film Fabularny

Strach przed samotnością (jest najmłodszy w rodzinie) popycha głównego bohatera filmu do dosyć nietypowego treningu – treningu samotności. Misterny plan Sama (harmonogram samotnie spędzonych godzin) nie powiedzie się jednak i to z kilku powodów. Przede wszystkim spotka Tess, dosyć tajemniczą i jednocześnie porywającą rówieśniczkę. Po drugie, poznając Tess, zacznie inaczej spoglądać na swoją rodzinę. I jeszcze nowe zrozumienie samotności wejdzie bocznymi drzwiami, znienacka, ale na tyle skutecznie, że Sam, w imię nowego treningu, powiedzmy, niesamotności, zaryzykuje przyjaźń z Tess.

OPERACJA CZŁOWIEK W CZERNI | OPERASJON MØRKEMANN
reż. Grethe Bøe-Waal, Norwegia 2018, 85’

Tiril i Olivier to para młodych detektywów. Wraz z wiernym psim przyjacielem, Ocho, rozwiążą każdą zagadkę. Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy. Po okolicy grasuje tajemniczy Człowiek w Czerni, który poszukuje skarbu. Młodzi detektywi zaczynają śledztwo, które sięga do historii miasteczka i jego mieszkańców. Czego szuka zamaskowany złoczyńca? Czy znalezienie mapy z przeszłości pozwoli na przełom w sprawie? Czy prawda ujrzy światło dzienne? Najwyższej próby kryminał familijny i adaptacja popularnej książki z serii Biuro Detektywistyczne nr 2.

PETTSON I FINDUS - WIELKA WYPROWADZKA
| PETTERSSON UND FINDUS - FINDUS ZIEHT UM
reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2018, 81’

Kolejne przygody starego Pettsona i jego kota Findusa. Czy tym razem uda się wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji? Żywiołowy Findus nie może nacieszyć się swoim nowym materacem, skacze po nim i skacze, co irytuje starszego, zmęczonego Pettsona. Idealnym rozwiązaniem wydaje się przeprowadzka do wybudowanego specjalnie przez Pettsona domku zabaw, znajdującego się w pobliżu ich aktualnego miejsca zamieszkania. Ale chodzący swoimi ścieżkami Findus wyobraża sobie swoją przeprowadzkę inaczej niż jego przyjaciel. Czy uda im się znaleźć kompromisowe rozwiązanie? Jak potoczą się losy tej dwójki lubianych przez dzieci bohaterów?

SŁYNNA INWAZJA NIEDŹWIEDZI NA SYCYLIĘ
| LA FAMEUSE INVASION DES OURS EN SICILE
reż. Lorenzo Mattotti, Francja 2019, 82’

Adaptacja książki autorstwa Dino Buzattiego opowiadająca historię grupy niedźwiedzi, które podczas ostrej zimy decydują się zejść do doliny i zaatakować Wielkie Księstwo Sycylii, w poszukiwaniu pożywienia i możliwości przetrwania. Na ekranie magia przeplata się ze zbrodnią, tęsknota i miłość walczą z chęcią władzy i wpływu. Niedźwiedzie przeżywają ekscytujące przygody pełne potworów, czarów, grozy i niekiedy gorzkich zwrotów akcji.

SOLAN I LUDWIK - MISJA KSIĘŻYC | MÅNELYST I FLÅKLYPA
reż. Rasmus A. Sivertsen, Norwegia 2018, 80’

Solan i Ludwik to bohaterowie znani nam już z wcześniejszych części ich przygód. Tym razem udają się na Księżyc. Czy ta wyprawa się powiedzie? Co trzeba zrobić, aby polecieć w kosmos?

Solan i Ludwik – Misja Księżyc to norweska opowieść o losach dwójki bohaterów z wioski Flaklypa. Biorą oni udział w misji odbywającej się w ramach międzynarodowego wyścigu na Księżyc. Mamy tu genialnego wynalazcę Reodora, który buduje rakietę i wprowadza wszystkich w tajniki świata nauki, a także dzielnego astronautę Solana, który wraz z jeżem Ludwikiem rusza na podbój kosmosu. Wszystko wydaje się być przygotowane. Okazuje się jednak, że na pokładzie pojawiają się niezapowiedziani pasażerowie, a lot na Księżyc przynosi kolejne niespodzianki i wyzwania, z którymi muszą radzić sobie nasi dzielni bohaterowie.

SZYBCY I ŚNIEŻNI | RACETIME
reż. Benoît Godbout, Jean-François Pouliot, Kanada 2018, 89’

Canadian Screen Award 2019: najlepszy scenariusz adaptowany (nominacja), najlepszy montaż dźwięku (nominacja).

Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec, obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy maszyna niespodziewanie rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy w konstrukcji. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobią wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem! Błyskotliwa animacja udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych dla grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych przyjaciół.

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl