FERIE w muzeum 2019 - Ciepło, cieplej, gorąco! Czyli zimą o emocjach

Kiedy

Od:  
Do:  

Kategoria

Ferie w Krakowie

Zapraszamy dzieci do udziału w cyklu warsztatów, których tematem będą emocje i uczucia, czyli wszytko to, co w sztuce od zawsze było obecne, choć czasami w pierwszej chwili bywa niedostrzegane. Wspólnie z dziećmi będziemy poszukiwać emocji w dziełach wielkich mistrzów, w temperaturze barw, w gestach postaci, w formach i kształtach przedmiotów oraz w nas samych. Zajęcia mają miejsce w wybranych oddziałach MNK.

ferie 2019

Ważne informacje:

  • Preferowany wiek uczestników: 6–10 lat
  • Wstęp: 5 zł od dziecka
  • Bilety: www.bilety.mnk.pl; osoby, którym przysługują ulgi z tytułu Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, mogą dokonać zakupu biletu w kasie Muzeum po okazaniu stosownego dokumentu.
  • Zakup biletów od 1.01.2019
  •  Rezerwacja na zajęcia w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem:

    agiewont@mnk.pl

  •    Uwaga! Wyjątek stanowią warsztaty rodzinne z cyklu Konik Muzealny. Informacje dotyczące Konika: TUTAJ

Terminy warsztatów:

15.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego

Uderz w stół i nadstaw uszu  - wyobraźmy sobie, że meble potrafią mówić, gniewać się, smucić lub nawet żartować. Jakie wspomnienia zachowały meble mieszkające w muzeum? O czym opowie nam dystyngowana komoda, kto się chował w groźnej szafie, kogo usypiała senna kołyska lub pod kim miało ochotę podskoczyć kapryśne krzesło? Podczas warsztatów podsłuchamy, o czym skrzypią i trzeszczą stare meble, i sami stworzymy mebel, któremu powierzymy własne wspomnienia.

Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz

16.01.2019, godz. 11:00, Kamienica Szolayskich, wystawa „Kraków 1900"
Nie garb się i jedz owsiankę! - Nie garb się! Oprzyj ręce na stole! Nie siorb! Jeśli myślicie, że dzieciom przed stu laty żyło się lepiej – jesteście w błędzie. Tak jak dorośli musiały bardzo dokładnie przestrzegać zasad savoir-vivre’u. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie znajdowały okazji do psot i wszystkie swoje emocje trzymały na uwięzi zasad dobrego wychowania. O czym myślały dzieci z obrazów młodopolskich artystów, czym się martwiły, a co sprawiało im największa radość?

Prowadzenie: Tomasz Kida

17.01.2019, godz. 11:00, Dom Józefa Mehoffera
Uśmiechy i uśmieszki - Tajemniczy uśmiech to specjalność Mony Lisy, okazuje sie jednak, że z powodzeniem usiłują go naśladować bohaterki innych portretów. Takie jak chociażby pani Jadwiga – żona i modelka Józefa Mehoffera. Co kryje się za uśmiechem tej wyjątkowej damy? Jakie radości, kłopoty i smutki mogły gościć w jej sercu? Czy pod uśmiechem mogą się ukrywać całkiem inne emocje? Podczas warsztatów wspólnie się nad tym zastanowimy i spróbujemy stworzyć portrety pełne emocji.

Prowadzenie: Magda Schuster

18.01.2019, godz. 11:00, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach
Maska rada i nie rada. Co to za miny? Jak u hrabiny. Pełne powagi i równowagi. Zróbmy im kawał – wszak jest Karnawał! - podczas warsztatów spróbujemy zdjąć maski z poważnych twarzy dostojnych bohaterów XIX-wiecznych portretów i sprawdzimy, czy przypadkiem nie byłoby im ładniej w zupełnie nowych obliczach. Prowadzenie: Ewelina Krawczyk
19.01.2019, godz. 11:00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”. Ikony od świątecznej strony - niemal wszyscy lubimy świętować. Zwłaszcza gdy radość świętowania wiąże się z okresem Bożego Narodzenia. Okazuje się jednak, że to samo wydarzenie świętować można na wiele różnych sposobów. Podczas warsztatów dowiemy się, jak świętowano dawniej na wschodzie Polski – w cerkwiach pośród pięknych ikon. Dowiemy się, czym jest ikona i jakie postacie odnajdziemy na ikonach Bożego Narodzenia. Przekonamy się, czy sami umiemy podobną wykonać.

Prowadzenie: Magda Schuster

20.01.2019, godz. 11:00–13:00, Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, wystawa „Nicią z przeszłości”
Lekcja mody w karnawale. Warsztaty z cyklu Konik Muzealny - miękka suknia, ciężka zbroja, ciepła sukmana? A może królewska korona lub delikatne koronki? Wybór trudny, ale przecież w karnawale wszystko jest możliwe. Zwłaszcza w domu wielkiego znawcy dawnej mody i stylu. Czerpiąc inspiracje z jego obrazów i myszkując po jego garderobie-rekwizytorni, poczujemy się jak w teatrze albo na balu kostiumowym. A może nawet jak na historycznym pokazie mody? Prowadzenie: Weronika Moskwa, Martyna Majsterek Wstęp: 15 zł; pozostałe informacje: http://mnk.pl/cykle/konik-muzealny

22.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego
Dzieci i ryby głosu nie mają - skąd wzięło się to przysłowie? Czy naprawdę dzieciom nie wolno było rozmawiać, śpiewać, śmiać się, rozmawiać? Podczas spotkania przeniesiemy się do czasów, w których dzieciom nie wypadało zabierać głosu przy dorosłych, rodziców i dziadków należało pocałować w rękę, a najlepiejstać się niewidzialnym. Nawet gdy miało się na sobie eleganckie ubranie, którego absolutnie nie wolno było poplamić.

Prowadzenie: Magda Schuster

23.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, wystawa „Sytuacja się zmieniła"
Zielona radość, kwadratowy smutek - jaki kształt ma smutek? Czy radość może być prostokątna? Czy miłość zawsze ma czerwony kolor? O kształtach, kanciastych, owalnych, twardych, miękkich, prostych i fantazyjnych, oraz o ichkolorach porozmawiamy, oglądając obrazy artystów XX wieku. Stworzymy własne dzieła, w których figury geometryczne i odpowiednio wybrane kolory odegrają najważniejszą rolę.

Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

24.01.2019, godz. 11:00, Gmach Główny, Galeria „Broń i Barwa w Polsce”
Uzbrojone emocje - dawno, dawno temu dzielni i waleczni wojownicy przywdziewali twarde i ciężkie zbroje, by móc stawić czoło niebezpieczeństwu. Czy uczucia kryjące się pod zimną blachą rycerskich napierśników były równie chłodne? A gdyby tak uzbroić naszych rycerzy w stroje odpowiadające całemu bogactwu ludzkich emocji? Spróbujmy! Skorzystajmy z piór, wstążek i kolorowych bibuł, by sprawdzić, w jakim rytmie może bić rycerskie serce.

Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

25.01.2019, godz. 11:00, Dom Józefa Mehoffera
Czy od „zimnej kolacji" może zrobić się gorąco? - Państwo Mehofferowie cenili dobre towarzystwo, ale czy naprawdę podawali swoim gościom tylko zimną kolację? I to w czasach, gdy ciepły posiłek dla gości był obowiązkowym elementem każdego przyjęcia? Czym właściwie była ta „zimna kolacja"? Czy była smaczna, czy wręcz nie do zjedzenia? Jedno jest pewne – sto lat temu niejednej pani i panu robiło się od niej gorąco, lecz niełatwo było z tej „kolacji” zrezygnować…Czy nam również w Domu Józefa Mehoffera zrobi się za ciepło?

Prowadzenie: Joanna Kołek

26.01.2019, godz. 11:00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, wystawa „Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa"
Niech zadziała mowa ciała - na obrazach średniowiecznych mistrzów obserwujemy ciekawe sceny. Ludzie na nich przedstawieni zastygli w dziwnych pozach. Co oznaczają głębokie ukłony, ręce złożone jak do modlitwy lub zgięte pod nietypowymi kątami, osobliwe miny, a nawet grymasy? Czy to strach? Radość? A może coś jeszcze innego? Podczas warsztatów zabawimy się w detektywów i spróbujemy wytropić wszystkie tajemnice dawnej mowy ciała. Naszą przewodniczką będzie św. Katarzyna, bohaterka malowanej legendy, w której każdy gest ma znaczenie.

Prowadzenie: Tomasz Kida

08.02.2019, godz. 10:00, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
Na zimno, czyli o niebieskim - dłuższe dni w lutym absolutnie jeszcze nie oznaczają wiosny. Zwłaszcza w górach. Zima panuje tu niepodzielnie znacznie dłużej niż w innych regionach kraju. Zima – dumna królowa, w której palecie barw dominują chłodne odcienie bieli i błękitu – wcale przecież nie musi być zła ani okrutna. Podczas warsztatów porozmawiamy o kolorze niebieskim i jego symbolice, sami spróbujemy stworzyć niebieski portret zimy, zainspirowani muzyką Karola Szymanowskiego.

Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy, Katarzyna Maziarz

22.02.2019, godz. 10:00,Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
Zimowe tęsknoty - choć zima w górach może być najpiękniejszą porą roku, koniec lutego to czas, gdy zaczynamy tęsknić za momentem, gdy śnieg stopnieje, a lasy zadźwięczą głosami setek ptaków. Wyglądamy wiosny. Bo wiosna w Tatrach jest równie wspaniała, znacznie bardziej kolorowa, a wiosenne przebudzenie możemy nawet usłyszeć. Chociażby w dźwiękach muzyki, która zainspiruje nas, tak jak mogła inspirować twórców najpiękniejszych tatrzańskich pejzaży.

Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Jagoda Gumińska-Oleksy


Prowadzący:

    Aleksandra Nicewicz – studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz absolwentka animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów odkryła, że pragnie pracować z dziećmi, a praktyki w Muzeum otwarły jej przestrzeń do twórczych działań z najmłodszą publicznością. W wolnych chwilach czyta fantastykę, podróżuje, fotografuje i gra w gry komputerowe.
    Ewelina Krawczyk – absolwentka edukacji artystycznej w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie arteterapii oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Animatorka działań artystyczno-pedagogicznych, edukatorka sztuki, nauczycielka. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skałkowa.
    Joanna Kołek – absolwentka filozofii, ukrainoznawstwa i rosjoznawstwa. Edukatorka muzealna i pracowniczka organizacji pozarządowej. Ma słabość do secesji, Wyspiańskiego i sztuki użytkowej. Pasjonatka dwóch kółek i kultur krajów Europy Wschodniej, Kaukazu oraz Azji Centralnej.
    Tomasz Kida – absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Muzeum Narodowym prowadzi zajęcia dla młodszych i tych nieco starszych. Fan gier wszelakich, od szachów i gier komputerowych poprzez planszówki, na papierowych „erpegach” kończąc.
    Weronika Moskwa – historyczka sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu. Entuzjazm dla pracy twórczej z dziećmi i młodzieżą wyraża także w fotografii.
    Martyna Majsterek – studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Swoją wiedzą i pasją uwielbia dzielić się ze wszystkimi, dziećmi i dorosłymi, bo nie ma nic lepszego niż kolejna osoba zarażona miłością chociażby do jednego małego dzieła.
    Magda Schuster – absolwentka UJ i łódzkiej ASP. W Muzeum prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza Muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble.
    Katarzyna Maziarz – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, oligofrenopedagog, animatorka, edukatorka muzealna. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.
    Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin. Prowadzi warsztaty i współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują. Ma nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.