Wawelskie spotkania z historią i sztuką

Kiedy

 
 
 
 
 
+ 4 inne termin(y)

Gdzie

Wawel 5
Kraków

Kategoria

Wawelskie spotkania z historią i sztukąCykl spotkań edukacyjnych dla dzieci na Wawelu

„Wawelskie spotkania z historią i sztuką” to cykl warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży w wieku 10 - 15 lat, prowadzony od 2003 roku. Zachęca dzieci i rodziców do poznawania wnętrz muzealnych poprzez formę aktywnego współuczestniczenia w zajęciach. Każde spotkanie rozgrywa się wokół wybranego tematu związanego z dziejami i zabytkami Wawelu. Uczestnicy zajęć poznają dawne zwyczaje i tradycje oraz najwybitniejsze dzieła sztuki zgromadzone na zamku.

Wawel dla dzieci

Spotkania prowadzone są przez pracowników Działu Edukacji, którzy poprzez zabawę i ciekawe opowieści pokazują świat historii i sztuki w zaskakujący, niecodzienny sposób. Materiał merytoryczny spotkań jest umiejętnie dawkowany, a obiekty muzealne poddane selekcji, aby dobrze ilustrowały wątek będący tematem przewodnim spotkania. Wiedza ta przyswojona poprzez warsztaty plastyczne i zabawy tematyczne poszerza wiadomości szkolne dzieci starszych, a dla młodszych stanowi podłoże do nauki w niedalekiej przyszłości.

Prowadzenie: studenci Instytutu Historii UJ

Najbliższe spotkania:

Program 2023
dla kogo: dzieci i młodzież w wieku 10–15 lat
opłata: dziecko 10 zł, opiekun 10 zł, sprzedaż online (linki do esprzedaży podamy 2 stycznia 2023)

18 lutego 2023 Podróż na Daleki Wschód. Chiny i Japonia
Zajęcia z warsztatem
godzina: 10:00, 11:30; czas trwania: 90 min
miejsce: wystawa Sztuka Wschodu. Namioty tureckie I. piętro, Sień Saska – Prywatne Apartamenty Królewskie

Podróże to jedna z największych pasji wielu z nas. Fascynują zarówno wyjazdy bliskie, jak i dalekie. Zapraszamy w podróż, która przybliży kulturę i sztukę krain odległych od Europy, jeszcze do XIII wieku mało znanych, a fascynujących swą tajemniczością i odmiennością. Chiny i Japonia, bo o nich mowa, wyróżniają się bogactwem i symboliką motywów dekoracyjnych, takich jak peonie, kwiaty lotosu, bambus czy śliwa. Podczas zajęć wspólnie poszukamy ich na azjatyckiej ceramice, a także posłuchamy najpiękniejszych baśni i legend, pełnych fantastycznych stworzeń.
Zajęcia z warsztatem, podczas którego wykonacie maskę chińskiego smoka.

11 marca 2023 W świecie bogów, herosów i ludzi
Spotkanie z elementami gry
godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20; czas trwania: 60 min
miejsce: wybrane sale wystawy Prywatne Apartamenty Królewskie

Życie Hellenów podporządkowane było z jednej strony społecznym obyczajom, a z drugiej bezpośredniej ingerencji bogów w człowiecze losy. Mieszkańcy Olimpu chętnie uczestniczyli w ludzkich dramatach, często kierując ich przebiegiem i obserwując je z dystansu, ale też niejednokrotnie prowokując ich powstawanie. Uniwersalizm mitów sprawia, że rozterki Narcyza i Psyche nie są obce również ludziom nam współczesnym. Zapraszamy na wędrówkę z bohaterami i bogami z homeryckich epopei, wśród których spotkacie między innymi Achillesa, Heliosa, Hermesa, Orfeusza, Odyseusza, Priama i piękną Helenę, a więc postacie dobrze wiedzące o tym, że ostatnie zdanie i tak należy do wszechmocnego Zeusa.

25 marca 2023 Z instrumentami przez wieki
Spotkanie z elementami gry
godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20; czas trwania: 60 min
miejsce: wybrane sale wystaw: Prywatne Apartamenty Królewskie, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Zamek wawelski był nie tylko rezydencją królewską, ale także jednym z największych i najlepszych ośrodków kultury muzycznej w Europie. Było to możliwe dzięki wybitnym wirtuozom i kompozytorom różnych narodowości przebywających na dworze i opłacanych ze szkatuły władców z dynastii Jagiellonów i Wazów. Poprzez muzykę wieków XVI i XVII przeprowadzą nas instrumenty z różnych epok, uwiecznione na licznych dziełach sztuki, których poszukiwanie i klasyfikacja stanie się Waszym zadaniem.

22 kwietnia 2023 Z modą przez wieki
Spotkanie z elementami gry
godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20; czas trwania: 60 min
miejsce: wybrane sale wystaw: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny

Czasy renesansu i baroku to okres niebywałego luksusu w dworskich kreacjach. Ubiory wykonywano z drogich, ekskluzywnych tkanin ze złotymi i srebrnymi nićmi, ozdabiano haftem i pasmanterią. Jedwabie i aksamity, berety, czepce, krezy, podwiki, szuby, wamsy, koronkowe żaboty, kunsztownie wykonane akcesoria i klejnoty są znakiem rozpoznawczym ubiorów chętnie noszonych zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Podziwiając portrety naszych władców i ich żon oraz królewską biżuterię przechowywaną w skarbcu, zapoznacie się ze zmianami w modzie dworskiej w XVI i XVII wieku. Przymierzycie replikę kapelusza Władysława Zygmunta, kryzy i mankiety oraz przekonacie się, ile ważyły ubiory w tamtych czasach.

20 maja 2023 Na królewskim dworze
Spotkanie z elementami gry

godzina: 10:00, 10:20, 10:40, 11:00, 11:20, czas trwania: 60 min
miejsce: wybrane sale wystawy: Prywatne Apartamenty Królewskie

W Rzeczypospolitej, w przeciwieństwie do krajów zachodnioeuropejskich, nie istniał regulamin funkcjonowania dworu. Dzienny rozkład obowiązków polskiego władcy wynikał z jego zwyczajów i usposobienia. Nad jego komfortem oraz porządkiem na dworze i w prywatnych pokojach czuwali marszałkowie oraz podkomorzy koronny, do zadań których należało umawianie godzin audiencji oraz piecza nad służbą pokojową. Podczas spotkania poznacie życie codzienne króla i jego dworu poprzez funkcję różnych przedmiotów będących wyposażeniem komnat.

Gdzie:
Wawel 5, Kraków

miejsce: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny
opłata: dziecko 12 zł, opiekun 5 zł

Dane kontaktowe:
Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki
12 422-16-97
www.wawel.krakow.pl