Małopolska Noc Naukowców coraz bliżej

Kiedy

Kategoria

Już 24 września Noc Naukowców rozbrzmi w 433 miastach Europy, w tym w 7 miastach w Małopolsce.  Naukowcy i pasjonaci z małopolskich uczelni, instytutów naukowych  i firm przedstawią wielkie naukowe eksperymenty, pokazy i odkrycia.

Małopolska Noc Naukowców

Złap to co nieuchwytne!
Już w najbliższy piątek – 24 września Małopolska Noc Naukowców!

Atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Przed nami jubileuszowa edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, którą Województwo Małopolskie organizuje we współpracy z blisko 40 instytucjami z regionu - głównie uczelniami, instytutami, firmami badawczymi, instytucjami edukacyjno-kulturalnymi.  Dzięki ścisłej i efektywnej współpracy każdego roku udaje się zachęcić do udziału kolejne instytucje i zaproponować uczestnikom coraz to ciekawszy program. Wyjątkowe przedsięwzięcie na przestrzeni lat zyskało tysiące miłośników, a z roku na rok fascynuje coraz młodszych odbiorców. Dzięki formule online wydarzenie dostępne będzie nie tylko w całym regionie, ale nawet i poza jego granicami! Blisko 900 naukowców i pracowników instytucji, 1200 studentów z ponad 80 różnych kół naukowych przygotowało ok. 2 000 warsztatów, wykładów, pokazów i eksperymentów, które podczas 15. edycji, zostaną zaprezentowane wszystkim sympatykom nauki. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.   
Jak co roku Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Województwo Małopolskie. Jubileuszową edycję zainauguruje Pan Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego. Wydarzenie rozpoczną trzy niezwykłe pokazy naukowe (online) oraz zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny EKO-MOC NAUKOWCA. Pokazy będą nawiązywały m.in. do twórczości Stanisława Lema- wybitnego polskiego futurologa i artysty, który w tym roku skończyłby 100 lat! W dalszej części zobaczymy m.in. płonącą rękę czy ogniste tornado. Pokazy naukowe będą dostępne dla odbiorców w formie materiałów wideo z tłumaczeniem na polski język migowy, z napisami rozszerzonymi oraz z audiodeskrypcją.

W programie również atrakcje dla:
•    Najmłodszych – Eksperymenty Młodego Inżyniera w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie
•    Trochę starszych - Po nitce do kłębka – detektywistyczna gra dydaktyczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie
•    Młodzieży – Chemia jest fascynująca! – wykłady tematyczne na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
•    Artystów - Praca na planie – od scenariusza po wejście na plan w Krakowskiej Szkole Artystycznej
•    Humanistów - Ocalając od zapomnienia poległych w Wielkiej Wojnie - wykład w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
•    Umysłów ścisłych – Wyprawa do wnętrza Ziemi w Małopolskim Centrum Nauki COGITEON

To tylko wybrane punkty z bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców.

Małopolska Noc Naukowców (MNN) odbędzie się w tym roku już po raz 15. i – jak podkreślają Organizatorzy -   jubileuszowa edycja będzie dobrą okazją do podsumowań i podkreślenia najważniejszych osiągnięć. Co czeka wielbicieli nauki w tym roku? W przygotowaniu programu uczestniczy blisko 40 instytucji, a znajda się w nim między innymi: eksperymenty fizyczno-chemiczne,  obserwacje gwiazd, podróż do wnętrza Ziemi, wspomnienia historycznych wydarzeń oraz ciekawostki o zdrowiu i urodzie.

Małopolska Noc Naukowców

Przedsięwzięcie przyjęło w tym roku formułę hybrydową, tak, by jeszcze więcej osób zainteresowanych nauką mogło w nim uczestniczyć i by wydarzenia mogły się odbyć w bezpiecznych warunkach! W niektórych miejscach będzie można uczestniczyć osobiście w pokazach i eksperymentach. Na wydarzenia stacjonarne  w większości obowiązywała będzie wcześniejsza rejestracja. Pozostałe wydarzenia będą dostępne online. Już drugi raz wydarzenie jest dostępne w sieci, co jest szansą na dotarcie do jeszcze większego grona odbiorców. Dzięki możliwości prezentacji wydarzeń również w postaci online  MNN 2021 staje się imprezą ogólnopolską!

Małopolska Noc Naukowców

15. edycja to także nowości w postaci nowych miejsc i instytucji partnerskich. Przedsięwzięcie wzbogacą atrakcje przygotowane przez Instytut Farmakologii PAN oraz Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, którzy uczestniczą w MNN po raz pierwszy.

Małopolska Noc Naukowców rusza 24 września. Aktualne informacje dotyczące przedsięwzięcia dostępna są na stronie: www.nocnaukowcow.malopolska.pl, a także na profilu wydarzenia na Facebooku:
www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow