Bajka o Szewczyku w Grotesce

Kiedy

Od:  
Do:  

Kategoria

groteskaBajka o Szewczyku składa się z dwóch części: spektaklu oraz warsztatów teatralnych dla dzieci, wzbogacających i uzupełniających przedstawienie.

BAJKA O SZEWCZYKU, CO SMOKA WAWELSKIEGO POKONAŁ, A MIESZKAŃCY KOPIEC CHCIELI MU USYPAĆ

Najbliższe spektakle:

19.09, czwartek, 09:00, 11:30

20.09, piątek, 09:00

25.09, środa, 09:00, 11:30

Dawno, dawno temu, w czasach gdy nikt niczemu się nie dziwił, w zamku na szczycie wzgórza mieszkał król Krak wraz ze swoją krasną córką. Dobry był z niego władca, i mądry, i sprawiedliwy. Wiodło mu się raz lepiej, raz gorzej, jak to zwykle w królestwie bywa. Czasem trzeba było wypowiedzieć wojnę, czasem bronić granic kraju, czasem bal wydać, czasem poddanym pomóc w niedoli. Działo się tak do czasu...

Dnia pewnego mieszkańców Krakowa, bo tak nazywał się ten gród, obudził nieznośny dźwięk. Dźwięk ten dobiegał z pieczary spod zamku i każdy wiedział, do kogo ten odgłos należał. Smok. Smok zalągł się w jamie. Nikt nie wiedział dlaczego spadło na nich to nieszczęście, ale od tej chwili zaczęło dziać się źle w kraju, coraz gorzej... Coś trzeba było z tym zrobić, bo smok upomniał się o to, co król Krak miał najcenniejszego, o...
 
Scenariusz Bajki o Szewczyku w reżyserii i wykonaniu Krzysztofa Falkowskiego powstał w oparciu o legendę krakowską o smoku wawelskim. Bajka ta to nie tylko nowa interpretacja znanego podania lecz przede wszystkim zabawa w poszukiwanie objaśnień.

Jak szewczykowi udało się pokonać smoka? 

Po co stawiano kopce?
 
Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni - powierzchni skrzyni, z której wychodzą kramarskie postaci - drewniane, ludowe rzeźby, które ożywione ręką jednego aktora - raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty opowiadają nam w sposób niezwykle plastyczny i jednocześnie nowoczesny historię sprzed tysiąca lat. Przedstawienie opatrzone muzyką, w której nietrudno doszukać się charakterystycznych dla krakowskich okolic dźwięków, to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
 
Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat.
Czas trwania spektaklu: 42 minuty

Uzupełnieniem spektaklu są warsztaty teatralne.

Warsztaty Teatralne przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ich celem jest zapoznanie i przekazanie młodym widzom świata teatralnego i różnorodności jego form: teatru dużych lalek, teatru cieni, teatru czarnego, teatru przedmiotu.
Na oczach dzieci powstaje przedstawienie w którym mogą bezpośrednio uczestniczyć obserwując działania aktorów, rozmawiając z nimi, dotykając lalek, wsłuchując się w teatralne dźwięki.

Na warsztaty składają się cztery etiudy teatralne, powstałe w oparciu o Bajkę o Szewczyku..., które zostają pokazane w całkiem odmienny sposób niż w spektaklu. Pierwsza odgrywana jest przy pomocy dużych lalek wykonywanych w pracowni plastycznej i których realizacją zajmują się plastycy.Kolejna etiuda pokazuje jak w prosty sposób każdy z nas może stać się twórcą lalki teatralnej. Wystarczy wziąć tylko trzy... Ale o tym i o innych elementach przedstawienia teatralnego tj. dźwięk i światło, dowiecie się przychodząc na warsztaty i spektakl Bajka o Szewczyku, które zdradzą wam kilka największych tajemnic teatru.
 
Czas trwania warsztatów: 40 minut

Dane kontaktowe:

 

Teatr Groteska w Krakowie
kasa@groteska.pl
012 623 79 59

www.groteska.pl

"Bajka o Szewczyku"

Reżyseria, inscenizacja: Krzysztof Falkowski
Scenografia: Krzysztof Falkowski, Magdalena Siejko
Muzyka: Krzysztof Falkowski
Wykonanie i aranżacja muzyczna: Antoni Kulka - Sobkowicz
Lalki wg projektu Krzysztofa Falkowskiego: Zdzisław Błosiński
Inspicjent: Barbara Cieślak
Obsada:
- Rafał Szumski
- Monika Filipowicz
- Maja Kubacka