Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

al. Jana Pawła II 232
Kraków

Kategoria

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na kolejna edycję Wielkiej Teatralnej Przygody dla Najmłodszych!
W dniach 27 stycznia – 9 lutego 2020 w Nowohuckim Centrum Kultury wszystko co najlepsze – dla najbardziej wymagającej publiczności.

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020

Spektakle dla dzieci w NCK w Krakowie

Tradycyjnie, spektakle na Scenie NCK, zaprezentują najlepsze teatry z całej Polski, a w repertuarze znajdą się największe hity literatury dziecięcej oraz przedstawienia dla najnajów (dzieci już od 6 miesiąca życia!). Ania z Zielonego Wzgórza, Calineczka, Piaskowy Wilk, Aki – to tylko kilkoro ukochanych bohaterów młodych czytelników, którzy na dwa tygodnie ferii postanowili przenieść się z książek prosto na Scenę NCK!

Już pierwszego dnia festiwalu na Scenie pojawi się ulubiona bohaterka maluchów Świnka Peppa (27 stycznia, poniedziałek, g. 16.00), a na zakończenie teatralnych ferii Gdański Teatr Miniatura przeniesie nas do świata znanego z opowiadań Stanisława Lema („Bajki robotów” – 9 lutego, niedziela, g. 17.00).

Podsumowaniem wydarzenia jest plebiscyt na Najlepszy Spektakl, w którym jurorami są same dzieciaki! W roku 2019 zwycięzcą został spektakl „Dzieci z Bullerbyn” Teatru Miejskiego z Gliwic. Kto najbardziej zachwyci w tym roku? Odpowiedź już w połowie lutego 2020 r. – zapraszamy do uczestnictwa i głosowania!

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020

STYCZEŃ:

27 stycznia (poniedziałek), g. 9.30, sala 208
GDZIE SĄ OKULARY TATY ŚWINKI?
warsztaty w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Ogólnorozwojowe, grupowe zajęcia  edukacyjne dla dzieci w wieku 3 lat z rodzicem/opiekunem nawiązujące do spektaklu „Świnka Peppa”. Spotkanie dostarczy każdej mamie i każdemu tacie ciekawych pomysłów do tworzenia własnych zabaw, a dla dzieci okażą się atrakcyjną formą aktywności.
bilety - 20 zł

27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK
ŚWINKA PEPPA – WIELKA NIESPODZIANKA – spektakl dla dzieci
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Najpopularniejsza świnka na świecie schodzi z ekranów żeby na żywo spotkać się z widzami.
Wśród piosenek, tańców i wspólnej zabawy dzieci będą świętować urodziny Peppy, pobawią się z nią w chowanego, a także przeżyją tytułową – wielką niespodziankę.
Spektakl dla dzieci w wieku 2-6 lat.
czas trwania: 70 minut (w tym przerwa)
bilety – 65 zł (strefa I) / 55 zł (strefa II)


28 stycznia (wtorek), g. 10.00, sala 009
CO W TRAWIE PISZCZY – Teatr Figurki z Krakowa
Ta historia nie dzieje się ani dawno, dawno, temu, ani za siedmioma górami i siedmioma morzami. Ta historia dzieje się tuż za drzwiami naszych domów. Mały ślimak wykluwa się z jajka, gąsienica właśnie zamyka się w kokonie, a mała żabka zaraz zrobi pierwszy skok. W tym spektaklu nie będzie wielkich przygód ani strasznych katastrof. Za to zobaczycie tutaj małą mrówkę, dźwigająca zdecydowanie zbyt duży liść, gonitwę pszczół, które robią sobie wyścigi do kwiatka i pająka, który nie ma się z kim bawić.
Kameralny spektakl w technice teatru cieni dla dzieci w wieku 1-4 lat oraz ich rodziców.
Czas trwania: 30 minut + 15 minut zabawy
bilety:  dla dziecka - 10 zł, dla opiekuna - 20 zł

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020
28 stycznia (wtorek), g. 11.00, Scena NCK
ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA - Teatr Zagłębia z Sosnowca
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Na Zielonym Wzgórzu rozpoczyna się historia rudowłosej Ani Shirley, która odnajduje swój prawdziwy dom. Niesforna, impulsywna, a jednocześnie obdarzona niezwykłą fantazją Ania nieustannie popada w rozmaite tarapaty i wciąż obiecuje sobie, że już nigdy więcej… aż do następnego razu. Familijny musical o miłości, przyjaźni, sile charakteru i wielkiej wyobraźni pozwalającej przeżyć zabawne przygody i zdarzenia.
czas trwania: 2 godziny 20 minut (w tym przerwa)
bilety – 25/22 zł

29 stycznia (środa), g. 9.30, sala 208
DUSZEK POD DASZKIEM
warsztaty w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Ogólnorozwojowe, grupowe zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 3 lat z rodzicem/opiekunem, nawiązujące do spektaklu „Duszek z komina”. Podczas zabawy zostaną wykorzystywane  akcesoria związanie ze znikaniem i pojawianiem się przedmiotów oraz różne rekwizyty i pomoce.
bilety - 20 zł

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020

29 stycznia (środa), g.11.00, Scena NCK
DUSZEK Z KOMINA – spektakl dla dzieci
Teatr Nowy z Zabrza
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Przezabawna, a jednocześnie mądra historia Duszka, który po stracie domu spotyka dwa skrzaty – Poziomka i Stokrotka. To przypadkowe spotkanie zmieni dotychczasowy sposób myślenia Duszka. Widząc postępowanie druhów, słuchając i stosując się do ich rad pozna wiele ważnych, życiowych zasad dotyczących m.in. bezinteresownej pomocy, utrzymania czystości, czy też… segregacji śmieci. Dużo muzyki, wielobarwna scenografia, wyraziste postaci i ważne przesłanie to atuty tego spektaklu.
czas trwania: 1 godzina 40 minut (w tym przerwa)
bilety – 25/22 zł


30 stycznia (czwartek), g. 11.00, Scena NCK
ZMRUŻ OCZKO – spektakl dla dzieci
Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Sztuka Magdaleny Mrozińskiej osadzona jest w przestrzeni snów i dziecięcych fantazji, a zarazem zwykłej, rodzinnej codzienności. To ciepła i zabawna opowieść o lękach oraz nieposkromionej dziecięcej wyobraźni, małych-wielkich troskach, własnej nieporadności i braku pewności siebie.
czas trwania: 45 minut
bilety – 25/22 zł


31 stycznia (czwartek), g. 11.00, Scena NCK
PIASKOWY WILK – Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Urokliwe, niezwykle zabawne i pełne fantazji przygody Karusi i wymyślonego przez nią przyjaciela – Piaskowego Wilka, który w mądry, pozbawiony moralizatorstwa sposób pomaga dziewczynce odkrywać świat. To familijne przedstawienie zwraca uwagę na odmienność postrzegania świata przez dzieci i dorosłych, podkreśla konieczność podejmowania prób wzajemnego porozumienia się. Spektakl rozgrywa się na kilku płaszczyznach, łącząc lalki, żywy plan i projekcje multimedialne.
czas trwania: 55 minut
bilety – 25/22 zł


A JUŻ W LUTYM:

3 lutego (poniedziałek), g. 11.00, Scena NCK
ZŁODZIEJSKI MAJSTER – Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Opowiemy wam historię Złodziejskiego Majstra! Jak to, złodziej ma być bohaterem przedstawienia!? – ktoś zaraz zapyta. A czemu nie, jeśli jego przykład powie nam o czymś ważnym albo czegoś nas nauczy. W końcu nawet złodziej może być dobrym człowiekiem z zasadami, którego ślepy los pchnął na zbójecki tor… Bo sami powiedzcie, czyż złodziej nie może mieć zasad? Nie może być dobry? Pomyślcie dobrze: a Robin Hood? A Janosik? A Rumcajs, Zorro, Arsen Lupin? A widzicie!
czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

​Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020 [Kliknij i przeciągnij, by przenieść.] ​

3 lutego (poniedziałek), g. 13.00, sala 006
USZYJ SOBIE MISIA
warsztaty w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Warsztaty „zrób to sam” przeznaczone dla dzieci w wieku 4-10 lat nawiązujące do spektaklu „Złodziejski majster”. Ręczne szycie maskotek z polaru to super zabawa dla dzieci i dorosłych. Poziom trudności jest dostosowany do uczestników - młodsze dzieci będą korzystały z częściowo gotowych wyrobów a jeszcze młodsze z pomocy rodziców, których również zachęcamy do wspólnej zabawy.
bilety - 20 zł


4 lutego (wtorek), g. 11.00, Scena NCK
ZAGINIONY ŚWIAT –  Teatr Maska z Rzeszowa
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Każdy dorosły wie, że największymi znawcami dinozaurów są dzieci. A jednak, gdy ekscentryczny profesor Challenger ogłasza, że podczas swojej ostatniej podróży wpadł na trop żywych dinozaurów i organizuje ekspedycję badawczą, w zespole odkrywców nie ma miejsca dla dzieci. Natalia Malone – córka jednego z uczestników wyprawy – postanawia, że za nic w świecie nie przegapi możliwości spotkania oko w oko z dinozaurem. Twórcy przedstawienia opowiadając o przygodach uczestników ekspedycji pokazują, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.
czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerwy)
bilety – 25/22 zł

4 lutego (wtorek), g. 13.00, sala 009
CZASOODKRYWANIE – Teatr Maska z Rzeszowa
spektakl dla najnajów w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Czas na spotkanie z władcą zegarów, wskazówek i przesypującego się piasku. Spróbujmy razem poznać jego tajemnice. Czy czas stoi, biegnie, a może płynie? Jak można go zatrzymać? Czy czas można zobaczyć? A może, jeśli się tylko postaramy, zdołamy go usłyszeć? Przed nami fascynujący świat sekund, minut, godzin, ale również dni, nocy i pór roku. Spektakl w prosty i w przystępny sposób opowiada o skomplikowanym zjawisku, jakim jest czas.
czas trwania: 40 minut

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020

5 lutego (środa), g.11.00, Scena NCK
TUWIM DLA DZIECI – Teatr Miejski z Gliwic
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Spektakl jest kompilacją znanych, mniej znanych i zupełnie zapomnianych wierszy dla dzieci autorstwa znakomitego poety. To przedstawienie wypełnione muzyką, podczas którego widzowie będą – dosłownie – wciągani w teatralną przygodę. Zabieramy was do czarodziejskiego gabinetu poety, w którym słowa, rymy i wiersze ubrane zostaną w bogatą plastykę teatru masek, lalek i cieni.
czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

5 lutego (środa), g. 13.00, sala 008
KOMIKSOWA LOKOMOTYWA
warsztaty w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Warsztaty komiksu dla dzieci i rodziców od 7 do 100 lat nawiązujące do spektaklu „Tuwim dla dzieci”. Dlaczego komiks jest jak pociąg? Jak uruchomić komiksową lokomotywę?
Jak narysować pasażerów wiersza "Lokomotywa" Tuwima? Jak usłyszeć komiks, czyli świst, gwizd, para buch! Podczas warsztatów stworzymy najdłuższy na świecie, komiksowy pociąg i ruszymy nim w podróż po NCK-u. Będzie można zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie w papierowym pociągu. Wsiadajcie! Pociąg zaraz rusza!
bilety - 20 zł

6 lutego (czwartek), g. 11.00, Scena NCK
CALINECZKA –  Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Maleńka dziewczynka, porwana przez okrutną Ropuchę, musi pokonać przeciwności losu, znaleźć sprzymierzeńców w wielkim lesie i powrócić do domu. Na swojej drodze spotyka kochliwego Chrabąszcza, znajduje schronienie u zaradnej Myszy, zaprzyjaźnia z radosną Jaskółką. Kto pomoże jej odnaleźć właściwą drogę? Komu można zaufać? Jak dziewczynka, która mierzy zaledwie cal, poradzi sobie w lesie? To barwna opowieść o dorastaniu, marzeniach i poszukiwaniu własnej ścieżki.
czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

​Festiwal Teatrów dla Dzieci 2020 [Kliknij i przeciągnij, by przenieść.] ​

7 lutego (piątek), g. 11.00, Scena NCK
JESTEM AKI – Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Pełne ciepła i humoru przedstawienie o wkraczaniu dziecka w świat dorosłych. Aki to owad, któremu rodzice nadali t-AKI-e imię, bo przecież skąd mogli wiedzieć, czy będzie „TAKI, czy może TAKI”. Pragnęli, by sam odkrył kim jest i w tym celu pozwolili mu wyruszyć w samodzielną podróż. W przedstawieniu najważniejszy jest motyw drogi i kolejne spotkania Akiego z mieszkańcami lasu, w trakcie których odważny owad poznaje różnorodność świata oraz odkrywa kim chce być w przyszłości. Poznając innych, poznaje siebie.
czas trwania: 60 minut
bilety – 25/22 zł

9 lutego (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
BAJKI ROBOTÓW – Teatr Miniatura z Gdańska
spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2020
Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę „n” czy wszystkim znudzonego króla Globaresa. „Bajki robotów” to historie, które opowiadają sobie roboty. Z nich dowiadują się o kosmosie – gwiazdach, planetach i czarnych dziurach – ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach. W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym, na którym się gra bez dotykania go.
czas trwania: 1 godzina 20 minut (w tym przerwa)
bilety – 50 zł

Nowohuckie Centrum Kultury
Aleja Jana Pawła II 232,
31-913 Kraków – Nowa Huta
tel.: 012 644 02 66
www.nck.krakow.pl

Informacje i rezerwacja:
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl