Niedziele w Teatrze KTO są dla dzieci

Kiedy

Kategoria

Teatr KTO w Krakowie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na niezwykle teatralne przygody. Na najmłodszych widzów i ich rodziców czeka Klub Twórczych Odkryć, czyli kreatywne warsztaty prowadzone przez Jolę Kogut oraz spektakle familijne prezentowane o g. 16.00.

•    Bilety na spektakle w cenie 15 zł
•    Bilet rodzinny (4 osoby) w cenie 50 zł
https://bilety.teatrkto.pl/

Scena Teatru KTO
Ul. Zamoyskiego 50
Kraków

dla dzieci kraków

Klub Twórczych Odkryć

Celem Klubu Twórczych Odkryć jest połączenie zabawy z poszukiwaniem odpowiedzi na naprawdę ważne pytania: gdzie szukać szczęścia? Co się stało, gdy NIE – szczęście nas spotkało? Gdzie leci słowo rzucone na wiatr? A gdzie mieszka to, co już się wydarzyło?
Być może dzieci nie znajdą odpowiedzi na wszystkie te pytania podczas warsztatów, jednak z całą pewnością będą się świetnie bawić, ponieważ obok tak ważnych rozmów zajmą się rysowaniem, skakaniem i rozwiązywaniem zagadek. Będą opowiadać sobie przeróżne historie – te baśniowe, wymarzone a nawet zaczarowane. Innym razem te zmyślone lub całkowicie prawdziwe – dosłownie z życia wzięte. A wszystko po to, by rozbudzić wyobraźnię i twórczą aktywność. Choć spotkania realizowane są wokół konkretnych tematów, mają charakter otwartych form warsztatowych, by dać uczestnikom możliwość współtworzenia Klubu Twórczych Odkryć.

Teatr KTO zaprasza dzieci wraz z opiekunami, ponieważ dorośli również uczestniczą w spotkaniach Klubu, które odbywają się co drugą niedzielę od 12.00 do 13.30 w podziale na dwie grupy wiekowe:

•    5-7 lat >>> 9, 23 stycznia, 6, 20 lutego
•    8-10 lat >>> 16, 30 stycznia, 13, 27 lutego
 
Dla komfortu uczestników, do jednej grupy możemy zapisać maksymalnie 18 dzieci, dlatego prosimy o rezerwację miejsc, wysyłając maila na adres: rezerwacja@teatrkto.pl
W treści proszę wpisać imię oraz wiek dziecka, imię i nazwisko opiekuna oraz numer telefonu.

Spektakle dla dzieci w Teatrze KTO w Krakowie

W styczniu i lutym Teatr KTO przygotował dla najmłodszych same ciekawe propozycje.

Bilety w cenie 15 zł: https://bilety.teatrkto.pl/

9 stycznia, g. 16.00 // „Skrzaty” Teatr Figurki – spektakl teatru cieni
Dla dzieci w wieku: 4 – 8 lat
Czas trwania: 45 min.

dla dzieci kraków

Kiedyś wszystko wyglądało inaczej: ludzie znali skrzaty, a skrzaty dobrze znały ludzi... Zazdrosne trolle nie mogły jednak tego znieść. Tak długo gnębiły skrzaty, że te musiały zupełnie się ukryć. I udało im się to doskonale, dorośli są nawet przekonani, że skrzaty zupełnie zniknęły. Teraz mało kto potrafi odróżnić krasnoludka od skrzata. Co my w ogóle o skrzatach wiemy?

Teatr Figurki to scena dla najmłodszych Teatru Figur w Krakowie, krakowskich specjalistów w dziedzinie teatru cieni. Repertuar Figurek to teatr plastyczny, ich główną formą wyrazu jest obraz, dlatego też spektakle figurkowe wyróżnia dbałość o estetykę, wysoka jakość warstwy plastycznej, muzycznej i wykonania.  

dla dzieci kraków

6 lutego, g. 16.00 // „Iris i tęczowe drzewo” Teatr Figurki
Dla dzieci w wieku: 5+ lat
Czas trwania: 50 min.

Życie tęczowych elfów jest wspaniałe. Mieszkają na najpiękniejszym na świecie tęczowym drzewie, zajmują się zbieraniem i przechowywaniem kolorów, pięknymi strojami i muzyką. Wszyscy by tak chcieli. Wszyscy z wyjątkiem Iris. Ją bardziej interesują dźwięki dochodzące z ciemnej dziupli i świat, który zaczyna się tuż za konarem tęczowego drzewa. Któregoś dnia drzewo zaczyna tracić kolory... Żeby uratować swój świat Iris będzie musiała sprzeniewierzyć się wszystkim zasadom swojego klanu. Czy mała elfka podoła temu wyzwaniu?

13 lutego, g. 15.00 i 16.30 // „Czując” Monika Kiwak i Magda Wolnicka
Dla dzieci w wieku: 3 – 6 lat
Czas trwania: 35 min.

Spektakl "Czując" jest przyjemny jak letni wiatr. Subtelnie, w języku tańca, przybliża temat przeżywania uczuć jakich dzieci i dorośli doświadczają w życiu codziennym. Przypomina, że wszystkie uczucia pomagają nam przyjaźnić się ze sobą samym i przeżywać bliskość z innymi. Poetykę spektaklu buduje improwizacja strukturalna, użycie słów pochodzących z wrażeń ciała
i wyobraźni oraz muzyka i wokalizy.  

Artystki komunikują się z widzami od pierwszych minut: w ciepły i przyjazny sposób określają sytuację, w której się znaleźliśmy i zapraszają do niej, są otwarte na aktywność ruchową i głosową dzieci, a następnie zagarniają wszystkich do swobodnego tańca, który jednocześnie staje się okazją do głębszego odczuwania swojego ciała i ciał wszystkich obecnych na widowni.


20 lutego, g. 16.00 // „Sen nocy letniej Clowna Pinezki” Teatr Pinezka

Autorski spektakl pantomimiczny z marionetkami do muzyki klasycznej Felixa Mendelssohna-Bartholdy, bardzo luźno inspirowany sztuką teatralną Williama Shakespeare.
Dla dzieci w wieku: 3+ lat
Czas trwania: 50 min.

Clown Pinezka długo nie może zasnąć na swojej ulubionej poduszce. Strasznie się wierci, ale wreszcie zasypia i zaprasza widzów do swojego snu. Clown przenosi się do magicznego lasu pełnego elfów, wróżek i innych fantastycznych stworzeń. Ponieważ magiczne stworzenia jeszcze nigdy nie widziały takiego dziwaka jak Clown, zostaje on wybrany Królem Elfów. Niedaleko zaczarowanego lasu jest Blaszane Miasto, w którym mieszkają blaszani ludzie, którzy ciągle się kłócą i ciągle ze sobą walczą. Clown obserwuje te wojny i by mógł zapanować pokój, zamienia króla Blaszanego Miasta w osła. Król-osioł już więcej nie ma ochoty na wojnę, ale żeby się odczarować musi odszukać magiczny kwiat, więc wysyła swoich rycerzy na poszukiwania. Straszny smok pilnuje magicznego kwiatu i rycerze nie mogą go pokonać. Clown Pinezka jest dzielny, odważny i nie boi się smoka, tak go rozśmiesza, że aż smok pęka ze śmiechu. Zaczarowany kwiat zdobyty, król Blaszanego Miasta zostaje odczarowany, córka króla wychodzi za Clowna…, ale niestety nie żyli oni długo i szczęśliwie jak to w innych bajkach bywa. Clown budzi się w swoim łóżeczku, bo to wszystko, to był przecież tylko "Sen Nocy Letniej Clowna Pinezki".

27 lutego, g. 16.00 // „Noniek” Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie
Dla dzieci w wieku: 5+ lat
Czas trwania: 60 min.

Tytułowy Noniek to sympatyczny bohater bajki autorstwa Marty Guśniowskiej. Autorka podbija serca widowni, jurorów konkursów i krytyków swoim błyskotliwym stylem literackim pozwalającym na uśmiech i wzruszenie. Historyczka teatru lalek i badaczka literatury dla dzieci Halina Waszkiel wręcz sugeruje konieczność obcowania z tekstami Marty Guśniowskiej: „Jej sztuki można by sprzedawać w aptekach jako lekarstwo na depresję i odtrutkę na zło świata".
Noniek zawdzięcza swoje imię dopowiadanemu do obserwowanych zdarzeń komentarzowi „No nieee…”. Bohater sztuki wyrusza w podróż, by odzyskać dobry humor, który stracił z niewiadomych dla niego przyczyn. Historia Nońka okraszona ciekawą warstwą plastyczną oraz wplecionymi w akcję piosenkami, ma w sobie urok kryminalnych zagadek, podczas których poznajemy kolejnych bohaterów sztuki. Spektakl pełen zaskakujących rozwiązań i obecności wielu lalkowych postaci, ułatwi widzom towarzyszenie w przygodzie rozwiązania zagadki znikającego dobrego humoru.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jolanta Kogut, prowadząca Klub Twórczych Odkryć - kulturoznawca, pedagog, animator kultury. Wykładowczyni akademicka, autorka projektów szkoleniowych oraz programów edukacyjno-artystycznych. Absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowych Studiów Pedagogiki Niezależnej Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysłodawczyni i moderatorka Klubu Twórczych Odkryć w teatrze KTO.