Widoki na lato. Wakacje w Muzeum

Kiedy

Od:  
Do:  

Kategoria

Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie - różne oddziały mapa
Kiedy: wtorek 23.07.2019 do czwartek 22.08.2019

Czy aby poczuć wakacje koniecznie trzeba opuścić miasto? Czy miasto latem może być inspirujące? Przecież wśród krętych ulic można spotkać wiatr, w oknach wysokich budynków przegląda się niebo, w cieniu starych kamienic kryje zbawienny chłód, a słońce pieści miejską zieleń z równą czułością co łąki i lasy. Zapraszamy Was na letnie warsztaty, podczas których poczujemy się równie dobrze jak motyle w miejskim, muzealnym ogrodzie.

Wakacje Muzeum Narodowym w Krakowie

PROGRAM:
W lustrze wody
23.07.2019 (wtorek), godz. 10:30
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła”
W jakich lustrach przeglądają się drzewa? Czy chmury mogą pływać w jeziorze? Kto porusza lustrem wody? Podczas warsztatów poeksperymentujemy z lustrzanymi odbiciami i efektami, które w tym samym celu wykorzystują artyści. Skorzystamy z właściwości akwareli i sprawdzimy, jakie możliwości kryją się w połączeniu koloru z wodą. Wspólnie odkryjemy moc kropli tuszu.
Prowadzenie: Iwona Klepacz

Wędrująca kreska
25.07.2019 (czwartek), godz. 10:30
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Czarno na białym”
Wakacyjne szkicowanie – rozczochrana wiatrem trawa, puszyste futerko ulubionego zwierzaka, sylwetka mijającego nas przechodnia… Od wystudiowanego rysunku po zestaw szybkich szkiców. Czym? Ołówkiem, węglem, sangwiną… Zapraszamy na warsztaty, podczas których dowiemy się, czy kreska może mieć charakter i czy gumka służy tylko do mazania. Odkryjemy kilka tajemnic rysownika i… narysujemy światło!
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

Wakacje śmiechu warte
30.07.2019 (wtorek), godz. 10:30
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Wszystkie dzieci (i dorośli) wiedzą, że śmiech to zdrowie. Śmiech leczy smutki i sprawia, że świat wydaje się piękniejszy i bardziej kolorowy. Same wakacje są doskonałym powodem, by się śmiać. Ale czy wypada śmiać się w muzeum? Czy postacie z obrazów zawsze są poważne? Podczas warsztatu poznamy artystę, który swój śmiech potrafił narysować. Dowiemy się, z czego żartował wielki Jan Matejko i z czego się śmiali jego najbliżsi. Będzie wesoło i kto wie, może uda nam się rozbawić bohaterów obrazów…
Prowadzenie: Joanna Kołek

W porywach wiatru
01.08.2019 (czwartek), godz. 10:30
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3
Gdzie mieszka wiatr? Czy mógł się ukryć w muzealnej galerii? Podczas warsztatów spróbujemy go poszukać. Pomoże nam w tym prawdziwy znawca tematu – wiatrak. Sprawdzimy, w jaki sposób wiatr porusza kawałkiem jedwabiu, marszczy taflę wody, utrzymuje w locie ptaka lub mierzwi fryzurę… natki pietruszki. Wakacyjne eksperymenty, nie tylko z muzealnym wiatrem, pomogą nam stworzyć dzieła równie wspaniałe jak te, które wiszą na ścianach Sukiennic. Choć wcale nie na papierze i niekoniecznie pędzlem…
Prowadzenie: Iwona Klepacz

Lato z widokiem na… sukces
06.08.2019 (wtorek), godz. 10:30
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12
Grecja, Egipt, a może Rosja? Latem chętnie odwiedzamy dalekie kraje, kupujemy drobne pamiątki, wysyłamy pocztówki i robimy mnóstwo zdjęć. Niektórzy dawni podróżnicy swoje wyprawy uwieczniali na medalach i monetach. Zdobycie miasta, udana wymiana handlowa czy odzyskanie zdrowia także bywało tematem godnym upamiętnienia. Niejeden sukces dzięki temu przeszedł do historii.
Podczas warsztatów udamy się w podróż i sprawdzimy, do czego służyły złoto, srebro, a nawet porcelana.
Prowadzenie: Tomasz Kida

Motylem jestem
08.08.2019 (czwartek), godz. 10:30
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
Na łące, w lesie, w ogrodzie, nad rzeką, w górach… O tej porze roku motyle można spotkać wszędzie. Także w pewnym ogrodzie ukrytym w samym sercu miasta. No i oczywiście w domu jego właściciela – malarza, który wyjątkowo kochał przyrodę i potrafił ją namówić, by zamieszkała w jego domu. Jakże jednak odmieniona! Podczas warsztatów spróbujemy jej poszukać, podążymy tropem różnych skrzydlatych stworzeń, które ukryły się w muzeum i ogrodzie. Kto wie, może i nam wyrosną skrzydła?
Prowadzenie: Joanna Kołek

Pamiętajcie o ogrodach
20.08.2019 (wtorek), godz. 10:30
Pawilon Józefa Czapskiego
O ogrodach, budynkach, zabytkach, miejscach, które warto odwiedzić i takich, których już nie ma… Podczas wakacji mądrze jednak także pamiętać o plecaku, kanapce i plasterku na rozbite kolano. I najważniejsze – o dobrym humorze i uśmiechu. Kto to wszystko spamięta? Czy są osoby, które pamiętają wszystko? A może są takie, które potrafią sprawić, że innym łatwiej zapamiętać. I takie, o których nie wypada zapomnieć. Podczas warsztatów porozmawiamy o sposobach na pamiętanie i zapominanie (ta umiejętność też się w życiu przydaje) i stworzymy dla siebie wyjątkowe „niezapominajki”. Oczywiście pomoże nam w tym piękny ogród w środku miasta.
Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz

Pocztówka z miejskich wakacji
22.08.2019 (czwartek), godz. 10:30
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Szuflada Szymborskiej”
Pocztówka?! A co to takiego? Czy dziś wysyłamy pocztówki, czy często je dostajemy? Podczas warsztatów zdmuchniemy kurz z tego zapominanego już trochę zwyczaju i kto wie, może poczujemy jak bardzo jest on sympatyczny. Inspiracji poszukamy w szufladach Pani Szymborskiej. Pod wesołym okiem sławnej poetki stworzymy własne wakacyjne pocztówkowe kolaże. Wakacje w środku miasta mogą okazać się doskonałym powodem, by zrobić sobie lub komuś bliskiemu pocztówkowy prezent.
Prowadzenie: Magda Schuster

Informacje dodatkowe:

    Preferowany wiek dzieci: 5–10 lat.
    Cena 5 zł od dziecka.
    Liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Bilety: http://www.bilety.mnk.pl
Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie). Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez Internet nie podlegają zwrotowi. Osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, mogą dokonać zakupu biletu w kasie Muzeum po okazaniu stosownego dokumentu.