Spędź wakacje z Muzeum Krakowa

Kiedy

Od:  
Do:  

Kategoria

Spędź wakacje z Muzeum Krakowa, odkryj Kraków! Weź udział w atrakcyjnym programie letnich warsztatów plastycznych i spacerów dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

lato w Krakowie

WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W obronie grodu Kraka
Oprowadzanie połączone z warsztatami młodzieży w wieku 13–18 lat

Interaktywne oprowadzanie po Barbakanie i Celestacie, podczas którego nie zabraknie zagadek i ciekawostek związanych z obroną miasta w różnych okresach historycznych. W części praktycznej uczestnicy poznają różne typy broni i uzbrojenia ochronnego obrońców Krakowa, a także sposoby walki z wykorzystaniem różnych rodzajów broni, w tym białej i palnej. Podczas warsztatów uczestnicy obejrzą nie tylko obiekty zabytkowe, ale także repliki, które można będzie wziąć do ręki i założyć na siebie, by poczuć się jak prawdziwy obrońca naszego miasta!
Terminy: 8 lipca 2021, godz. 9:00
19 sierpnia 2021, godz. 9:00

Miejsce: Celestat, ul. Lubicz 16
Prowadzący: Michał Szczerba

Hipolici jadą na wakacje!
Warsztat dla dzieci w wieku 7–12 lat

W trakcie zajęć dowiemy się, jak wyglądały wyjazdy wakacyjne ponad 100 lat temu. Gdzie krakowianie wybierali się na urlop? Jak spędzali ten czas? I co z sobą zabierali? Wspólnie prześledzimy proces przygotowań – od planowania podróży przez pakowanie aż do wyjazdu. Poznamy gry i zabawy, które towarzyszyły młodym krakowianom podczas ich letnich przygód. Obejrzymy też zgromadzone w Kamienicy Hipolitów bibeloty i pamiątki przywiezione z wakacji. W części praktycznej dzieci przygotują kartki pocztowe inspirowane eksponatami zgromadzonymi na wystawie i wakacyjnymi wspomnieniami.
Terminy: 14 lipca 2021, godz. 10:00
11 sierpnia 2021, godz. 10:00

Miejsce: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz

Rudawą pod prąd
Spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat

Aby wyruszyć na wycieczkę wzdłuż Rudawy – rzeki ważnej i dla Zwierzyńca, i całego Krakowa – uczestnicy muszą być uważni i spostrzegawczy. Spacer połączony zostanie bowiem z odkrywaniem tajemnic Zwierzyńca, a te kryją się niekiedy na wyciągnięcie ręki! Spotkanie rozpocznie się przy klasztorze Norbertanek, który, jak każdy wiekowy obiekt, skrywa wiele sekretów. Następnie uczestnicy udadzą się w górę rzeki, poznając inne niezwykłe miejsca i wykonując specjalne zadania.
Termin: 14 lipca 2021, godz. 10:00
Miejsce zbiórki: ogród Domu Zwierzynieckiego, ul. Królowej Jadwigi 41 (wejście przez furtkę)
Prowadząca: Maria Lempart

Z pionkami i kostką po średniowiecznym Krakowie
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–12 lat

Interaktywne oprowadzanie po ekspozycji Rynku Podziemnego, podczas którego uczestnicy poznają różne aspekty życia codziennego w średniowieczu, w szczególności ówczesne rozrywki. Po zwiedzaniu zapraszamy uczestników na dziedziniec Pałacu Krzysztofory, gdzie będą mieli okazję poznać średniowieczne planszówki i pograć w nie oraz samemu wcielić się w bohatera gry – kandydata na mistrza cechowego i rajcę miejskiego.
Terminy: 15 lipca 2021, godz. 11:00
19 sierpnia 2021, godz. 11:00

Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Prowadzący: Szymon Jarosiński, Anna Warzecha

Dawno, dawno temu w Podgórzu… czyli właściwie kiedy?
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Podczas zajęć wspólnie zastanowimy się, czym jest czas i jaką rolę odgrywa w historii. Czy czas to pojedyncze daty czy może to, co dzieje się pomiędzy nimi? Co to znaczy, że coś jest stare? I jak stare jest Podgórze? Aby się tego dowiedzieć, wyruszymy w podróż w czasie, podczas której poznamy historię Podgórza i dowiemy się, co kryje się pod pojęciami takimi jak „chronologia” czy „oś czasu”. Spróbujemy też połączyć przeszłość z teraźniejszością, budując wspólnie linię czasu przedstawiającą historię Podgórza – od momentu jego powstania aż do dnia warsztatów!
Termin: 30 lipca 2021, godz. 11:00
Miejsce: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Prowadzący: Jakub Jastrzębski

Krakowska duchologia
Spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat

Nieustraszonych młodych odkrywców i ich rodziców zapraszamy na spacer z dreszczykiem… Wspólnie odwiedzimy miejsca, w których podobno spotkać można krakowskie zjawy – te mniej i te bardziej przyjazne. Poznamy więc dwie nieco złośliwe czarne damy, La Belle Gabrielle, która z zapałem sprząta w jednym z kościołów, Eleonorę – niesfornego ducha dziewczynki – i rycerza, który niestety stracił głowę... Będzie śmiesznie i strasznie zarazem. Zapraszamy!
Termin: 7 sierpnia 2021, godz. 18:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prowadzące: Klaudia Kaczmarczyk, Elżbieta Lang

Wieczór z legendą
Spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat

Skąd na Rynku krakowskim tyle gołębi? Kogo wzywa krakowski hejnał? Dokąd wiodą legendarne korytarze spod kościoła Mariackiego? Gdzie mieszka Czarna Dama z kalendarzem i kto wieczorami szepcze z krakowskimi kwiaciarkami? By poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania, zapraszamy na wieczorny spacer śladami krakowskich legend.
Termin: 12 sierpnia 2021, godz. 18:00
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1
Prowadząca: Joanna Kantor-Witkowska
 
 
ZAJĘCIA Z CYKLU „BRONOWICE JAK MALOWANE”:

Foto-zielnik
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Podczas warsztatów, inspirując się atlasami botanicznymi i historią fotografii, każdy z uczestników własnoręcznie wykona naświetlony fotogram, czyli obraz, który powstaje bez użycia aparatu! Wspólnie odkryjemy też alchemię ciemni fotograficznej…
Terminy: 1 lipca 2021, godz. 17:00,
5 sierpnia 2021, godz. 11:00

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadzący: Filip Rybkowski


Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow
Warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 13–18 lat

Podczas warsztatu stworzymy wspólną artystyczną przestrzeń. Przez dwa dni będziemy pracować z głosem, rytmem oraz zastanowimy się, jak sztuka może odpowiadać na nasze potrzeby. Nie zabraknie autorskich etiud, wspólnego muzykowania oraz dobrej, żywej zabawy, a to wszystko w rytmie slow.
Terminy: 8 lipca 2021, godz. 10:00
9 lipca 2021, godz. 10:00

Miejsce: ul. Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadzący: Piotr Śnieguła

Dawniej wszystko grało!
Warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 5–9 lat (wraz z rodzicami)

Skąd wzięła się na wsi muzyka? Czego możemy nauczyć się od ptaków? Czy da się grać na lasce albo schować skrzypce do kieszeni? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas spotkania z Kapelą Wawrzkiewiczów. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnymi instrumentami strunowymi, smyczkowymi i perkusyjnymi, a także spróbować swoich sił w kapeli. Będą również dziecięce zabawy taneczne z czasów naszych pradziadków, a wszystko to przy akompaniamencie współczesnych im piosenek i rymowanek.
Termin: 15 lipca 2021, godz. 17:30
Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadzący: Natalia i Piotr Wawrzkiewicz

Oznacz swoją książkę
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Warsztaty graficzne, podczas których – wykorzystując technikę linorytu – stworzymy wyjątkowe ekslibrisy. Nadadzą one domowym księgozbiorom niepowtarzalnego charakteru. A Wasze książki, nawet jeśli zaginą lub kiedy je komuś pożyczycie, z łatwością odnajdą drogę do domu.
Terminy: 22 lipca 2021, godz. 10:00
26 sierpnia 2021, godz. 17:00

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadzenie: Żywa Pracownia

Gliniana Rydlóweczka
Warsztaty ceramiczne dla dzieci w wieku 5–12 lat

Glina – pierwsza plastelina. Niezastąpiona, naturalna, ekologiczna, zdrowa. Możemy z niej stworzyć wszystko, co tylko chcemy! Podczas warsztatów będziemy lepić naszą wersję bronowickiej chaty. Chatki, która stanie się nie tylko ozdobą Waszych domów – będzie też mieć zastosowanie praktyczne!
PS. Pamiętajcie, że Wasze prace będą musiały zostać wypalone, więc nie będziecie mogli ich zabrać do domu tego samego dnia.
Terminy: 29 lipca 2021, godz. 17:00
12 sierpnia 2021, godz. 11:00

Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadząca: Małgorzata Knorr

Drukowanie roślin
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

Rośliny, a szczególnie kwiaty, to niezwykle wdzięczny materiał do tworzenia pięknych… druków. Podczas warsztatów artystka Justyna Mazur zaprezentuje Wam swój warsztat i przybliży technikę nanoszenia farby i używania prasy graficznej. Każdy będzie mógł przygotować własną kompozycję roślinną i ją wydrukować, a tym samym stworzyć oryginalną grafikę!
Termin: 19 sierpnia 2021, godz. 17:00
Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadząca: Justyna Mazur-Kiwer
________________________________________
DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Dom Życia. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie
Spacer dla młodzieży od 15 lat i dorosłych

Spacer po Nowym Cmentarzu Żydowskim poprzedzi krótka historia żydowskich cmentarzy w Krakowie od średniowiecza do okresu międzywojennego. W trakcie spotkania uczestnicy poznają żydowskie zwyczaje pogrzebowe i różne sposoby upamiętniania zmarłych (świeca, kamyk, kwit). Oglądając typowe dla żydowskich cmentarzy formy nagrobków, będą również poszukiwać symboli, które najczęściej się na nich pojawiają, i próbować je zinterpretować.
Terminy: 5 lipca2021, godz. 10:00
4 sierpnia 2021, godz. 10:00

Miejsce zbiórki: Nowy Cmentarz Żydowski, ul. Miodowa 55
Prowadzący: Karolina Ożóg, Piotr Figiela

Stylowa Nowa Huta
Spacer dla młodzieży i dorosłych

Szara rzeczywistość? To określenie stosowane często w stosunku do okresu PRL-u z pewnością nie znajduje odzwierciedlenia w zakresie ubioru. Zapraszamy na wyjątkowy – bo prowadzony przez mieszkankę Nowej Huty – spacer śladem mody w Nowej Hucie w latach 70. i 80. XX w. W trakcie spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in., jak ubierali się nowohucianie w ostatnich dekadach PRL-u i jakie sklepy związane z modą i ubiorem znajdowały się w dzielnicy. Poznacie też ówczesną (a może ponadczasową?) receptę na bycie modnym i stylowym.
Termin: 10 lipca 2021, godz. 14:30
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Prowadząca: Małgorzata Piątkiewicz-Szczechla

Do pracy, na rower i do ślubu. Krakowska moda lat 30. i 40. XX wieku
Oprowadzanie dla młodzieży od 15 lat i dorosłych

Zapraszamy do Fabryki Schindlera na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej, poświęcone dziejom ubioru i modzie lat 30. i 40. XX wieku. Prezentowane na ekspozycji ubiory damskie i męskie posłużą jako ilustracja do omówienia zmieniającej się mody, odzwierciedlającej dynamiczne przemiany społeczne i ekonomiczne. W czasie zwiedzania zaprosimy uczestników m.in. do atelier fotograficznego, zajrzymy do witryn sklepowych, poznamy typowe wyposażenie domu mieszczańskiego i odwiedzimy oryginalny salon fryzjerski.
Termin: 13 lipca 2021, godz. 16:30
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Prowadząca: Katarzyna Moskal

Śladem kin w Nowej Hucie
Spacer dla młodzieży i dorosłych

Świt, Światowid, Sfinks, Stal. Czy to wszystkie  nowohuckie kina? Gdzie mieściło się uruchomione w 1956 roku kino na osiedlu C-31? Podczas spaceru opowiemy o początkach i dziejach tutejszych kin, które wśród wielu nowohucian są wciąż  wspominane z wielkim sentymentem, a także o ich repertuarze. Porozmawiamy też o tym, jak kształtowała się historia kultury masowej w Nowej Hucie, a  w dawnym kinie Światowid zajrzymy do sal kinowych oraz projektorni.
Termin: 24 lipca 2021, godz. 14:30
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Prowadząca: Karolina Żłobecka
________________________________________
INFORMACJE ORGANIZATORA:
Udział w zajęciach realizowanych w ramach programu jest odpłatny:
 
•    10,00 zł brutto od osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun jest zobowiązany ponieść opłatę jak w przypadku dziecka)
•    80,00 zł brutto od dziecka w przypadku dwudniowych zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” przez oddział Rydlówka

Bilety na warsztaty i oprowadzania są do nabycia w kasie danego oddziału lub filii Muzeum prowadzących zajęcia. Sprzedaż biletów na spacery odbywa się online przez stronę www.bilety.muzeumkrakowa.pl.

Rezerwacje na warsztaty i oprowadzania prowadzi Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

W przypadku spacerów zakup biletów przez stronę www.bilety.muzeumkrakowa.pl uznawany jest za równoznaczny z rezerwacją.

Posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki na  zajęcia, tj. bilet w cenie 5,00 zł brutto oraz 40,00 zł brutto w przypadku zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane”.

Osoby biorące udział w warsztatach i spacerach zobowiązane są przestrzegać nakazów i zakazów obowiązujących w muzeum w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Covid-19.
Zapraszamy!


Muzeum Krakowa
Rynek Głowny 35
31-011 Kraków
info@muzeumkrakowa.pl
tel. (12) 426-50-6