Jak powstał Kraków? Warsztaty międzypokoleniowe

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

Rynek Główny 25
Kraków

Kategoria

Jak powstał Kraków? Warsztaty międzypokoleniowe

Zapraszamy babcie, dziadków i wnuki na wyjątkowe spotkania przybliżające historię i dziedzictwo kulturowe Krakowa. Program edukacyjny przygotowany został w taki sposób by służyć budowaniu dobrych relacji i zacieśnianiu więzi pomiędzy seniorami a dziećmi.

Warsztaty będą obywać się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie przy Rynku Głównym 25.

Rodzinne warsztaty w Krakowie

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji i zapisy pod adresem email: warsztaty@mck.krakow.pl  

Harmonogram:

1 września, godz. 16.00-17.00
Legendy krakowskie - spacer miejsk
i

Spacer w przestrzeni miejskiej Krakowa będzie okazją do zaprezentowania legend, podań oraz faktów związanych z powstaniem Krakowa.  Na trasie spaceru zarówno seniorzy, jak i dzieci będą mieli okazję do rozwiązywania zagadek i wypatrywania ciekawych detali w tkance historycznej miasta. Wydarzenie to będzie także sposobnością do zapoznania uczestników z wartościami, jakie niesie za sobą dziedzictwo niematerialne.


11 września, godz. 11.00-13.00
Wisła - temat rzeka

W ramach warsztatu razem z uczestnikami obejrzymy przedstawienia Wisły z różnych epok i porozmawiamy o jej wpływie na życie mieszkańców i mieszkanek Krakowa oraz zmianach jakim uległo koryto rzeki przez wieki. Wspólnie z uczestnikami zastanowimy się nad historiami o znaczeniu wody w mieście oraz odpowiemy na nurtujące pytania dotyczące Wisły i jej znaczenia dla rozwoju Krakowa. Uczestnicy będą mieli tez okazję do wykonania trójwymiarowego przedstawienia Wisły i jej otoczenia.


18 września, godz. 11.00-13.00
Miasto na szlaku

Wspólnie z uczestnikami warsztatów zastanowimy się, dlaczego Kraków powstał akurat w tymi miejscu i jak wtedy wyglądał. Odpowiemy też na pytania jak wyglądał dokument lokacyjny miasta, którędy przebiegał trakt wiodący do miasta oraz przez ile lat Kraków był stolicą państwa polskiego. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać osobisty podpis w formie pieczęci.


25 września, godz. 11.00-13.00
Z wizytą króla

Warsztat będzie skupiony wokół królów polskich koronowanych na Wawelu. W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, kto rządzi państwem, co kiedyś robili królowie i jakie zmiany wprowadzili poszczególni władcy. Na historycznych obrazach zobaczymy również jak wyglądał ówczesny władca. Pracą kreatywną wykonaną w ramach spotkania będą wspaniałe królewskie korony.  


2 października, godz. 11.00-13.00
Kraków na dawnej fotografii

W trakcie warsztatu zostaną zaprezentowane charakterystyczne historyczne fotografie prezentujące Kraków. Razem z uczestnikami zastanowimy się nad różnicami widocznymi pomiędzy fotografiami dawnymi a obecnym wyglądem miasta oraz pozytywnymi i negatywnymi stronami tych zmian.  Pracą kreatywna wykonaną w ramach warsztatów będzie album na rodzinne zdjęcia.

Organizatorzy:
Centrum Kultury Podgórza, Krakowski Archipelag Kultury, Międzynarodowe Centrum Kultury