Nowy cykl warsztatów "Jak działa teatr?"

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

Plac Św. Ducha 1
Kraków

Kategoria

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na nowy sezon warsztatów "Jak działa teatr?"

Przyjdź i spójrz z nami na teatr z zupełnie innej perspektywy. Nie z wygodnego fotela widowni, ale z poziomu teatralnych pracowni, zaplecza. Skupimy się nie na „magii”, a na „materii” teatru. I na ludziach, którzy z tą materią pracują i którzy mogą nas w ten skomplikowany i piękny świat wprowadzić – na rzemieślnikach teatralnych. Wspaniałych, często ukrytych w cieniu mistrza, którzy odkryją przed nami tajniki swojej profesji.

warsztaty dla dzieci
JAK DZIAŁA TEATR? to cykl warsztatów, podczas których uczestnicy – pod kierunkiem mistrzów teatralnego rzemiosła – w praktyce uczą się tworzyć elementy kostiumów, czy scenografii. Posiądą umiejętność skrojenia spódnicy, rękawa męskiej koszuli albo uszycia i udrapowania teatralnej kotary. Poznają różne obecne na scenie materiały, ich możliwości i zastosowania. Posiądą wiedzę jak tworzyć świat z materii.
Dodatkowo każdy z warsztatów jest współprowadzony przez osobę, która – poza wiedzą praktyczną – poszerzy też dany temat o kontekst historyczny i perspektywę współczesną.

KALENDARIUM
STYCZEŃ — MARZEC 2019

/opisy tematów warsztatów - pod kalendarium/

STYCZEŃ
📆19.01, godz 11:00: Nieśmiertelne kotary
Miejsce: pracownia tapicerska / Teatr im. Juliusza Słowackiego
💰15zł

📆21.01, godz. 14:00: Rekwizyty na miarę
Miejsce: Teatr im. Juliusza Słowackiego
💰10zł

📆24.01, godz. 11:30: Kwestia czasu
Miejsce: garderoby, pracownia charakteryzacji / Teatr im. Juliusza Słowackiego
💰10zł

📆26.01, godz. 11:00: Laboratorium zmysłów
Miejsce: magazyn, przestrzeń wystawy "Myśląca ręka" / Dom Rzemiosł Teatralnych
💰10zł


LUTY
📆15.02, godz 10:00: Z notatnika inspicjenta
Miejsce: Teatr im. Juliusza Słowackiego
💰10zł

📆23.02, godz. 11:00: Nieśmiertelne kotary
Miejsce: pracownia tapicerska / Teatr im. Juliusza Słowackiego
💰15zł

📆27.02, godz. 9:00: Kwestia czasu
Miejsce: garderoby, pracownia charakteryzacji / Teatr im. Juliusza Słowackiego
💰10zł


MARZEC:
📆2.03, godz. 10:00: Płeć sukni
Miejsce: pracownia krawiecka / Dom Rzemiosł Teatralnych
💰15zł

📆9.03, godz. 11:00: Laboratorium zmysłów
Miejsce: magazyn, przestrzeń wystawy "Myśląca ręka" / Dom Rzemiosł Teatralnych
💰10zł

📆14.03, godz. 9:00: Kwestia czasu
Miejsce: garderoby, pracownia charakteryzacji / Teatr im. Juliusza Słowackiego
💰10zł

📆20.03, godz. 15:00: Kurtyny krakowskie
Miejsce: scena / Teatr im. Julisza Słowackiego
💰10zł

📆30.03, godz. 10:00: Obyczaje koszul
Miejsce: pracownia krawiecka / Dom Rzemiosł Teatralnych
💰15zł

OPIS WARSZTATÓW:

PŁEĆ SUKNI
Warsztaty skupione na kostiumach kobiecych. Jakich strategii można użyć do szycia spódnicy? Jak traktować materiał i tworzyć stylizacje? Jak krój wpływa na kształt sylwetki?
Uczestnicy pod opieką mistrzyni krawiectwa damskiego zostaną przeprowadzeni przez etapy szycia elementu stroju kobiecego. Nauczą się dokonywać praktycznych wyborów, których efektem będzie stworzenie stroju według własnego, indywidualnego pomysłu. Przekazywana wiedza i zajęcia praktyczne staną się również punktem wyjścia do oglądania damskich kostiumów z magazynu teatralnego – na przykładzie różnych stylizacji i techniki ich wykonania.
TERMINY: 2.03


OBYCZAJE KOSZUL
To propozycja praktycznej pracy nad formami i wariantami męskiego stroju. W jakich odsłonach można zobaczyć męską elegancję? Jak zmieniała się ona na przestrzeni czasu? Jak układać, wiązać, zszywać lub zaprasowywać najważniejsze elementy koszuli męskiej, kołnierze, mankiety, żaboty? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w praktycznym szkoleniu, podczas którego nauczą się przygotowywać wykrój i dopasowywać go do gabarytów ciała. Stworzą swoje indywidualne projekty, a teatralni rzemieślnicy będą dbać o technikę i jakość ich wykonania.
TERMINY: 30.03


NIEŚMIERTELNE KOTARY
To niepowtarzalne spotkanie z jednym z ważniejszych rzemieślników– z teatralnym tapicerem. Czym zajmował się, a czym zajmuje się teraz tapicer. Czym różni się kotara od zasłon w naszych oknach? Jak uszyć podłogę sceniczną? Praktykę i tajniki fachu tapicerskiego odkryje przed uczestnikami mistrz fachu, wieloletni rzemieślnik sceny krakowskiej – Tadeusz Sobucki. Pod jego kierunkiem uczestnicy dowiedzą się jak dobrać materiał, jak uszyć i jak udrapować własną kotarę.
TERMINY: 19.01, 23.02


KWESTIA CZASU
W czasie tych warsztatów przeniesiemy się z teatralnych pracowni, bliżej sceny, na zaplecze. Przyjrzymy się ostatniej fazie przygotowań do prezentacji spektaklu przed publicznością. Tu spokój pracowni zastępuje już gorączka przedspektaklowych przygotowań, podczas których trzeba zgrać w czasie szereg elementów, wiedzieć jak pracować w zespole, jak się nawzajem wspierać i pomagać. Garderobiane, charakteryzatorki, inspicjenci, rekwizytorzy są akuszerami spektaklu, i – choć niewidoczni dla publiczności – są absolutnie niezastąpieni w złożonym organizmie teatru.
TERMINY: 24.01, 27.02, 14.03


LABORATORIUM ZMYSŁÓW
to niesamowita podróż po świecie materii teatralnej. Przez wieki tradycji, przez zawiłości egzystencji kostiumów i rekwizytów teatralnych poprowadzi nas Pani Irena Mirek, kierowniczka magazynu kostiumów. Otworzy ona przed nami sekrety swojej pracy i da wskazówki, jak poruszać się w żywiole materii scenicznej uwięzionej w teatralnych magazynach. Uczestnicy poznają historię kostiumów, historię opowiedzianą nietypowo, językiem materii z której powstały: „niezwyciężony aksamit”, „niezłomna wełna” i „niewidzialny tiul”.
TERMINY: 9.03


KURTYNY KRAKOWSKIE
Uczestnicy warsztatu spotkają się z malarzem Tadeuszem Bystrzakiem, pod którego kierownictwem stworzono w Teatrze nową kurtynę według nigdy niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego. Opowie on o rzemiośle kopisty wielkoformatowego oraz przybliży tajniki przeniesienia szkicu na powierzchnię kurtyny teatralnej.
Warsztat ten połączony jest ze zwiedzaniem, a poprzedzi go wykład dr hab. prof. nadzw. Diany Poskuty-Włodek o krakowskich kurtynach teatralnych – począwszy od projektów z konkursu na kurtynę teatru Miejskiego z 1891 r., poprzez słynne dzieło Henryka Siemiradzkiego, zapomnianą kurtynę Antoniego Tucha, aż po odsłoniętą niedawno kurtynę Wyspiańskiego.
TERMINY: 20.03

Zapisy i rezerwacje:
Biuro Informacji i Rezerwacji Biletów
tel. + 48 12 424 45 28, + 48 12 424 45 25;
e-mail: bilet@teatrwkrakowie.pl