Warsztaty Reportażu

Gdzie

Kategoria

Warsztaty dla nauczycieli i młodzieży

Zapraszamy nauczycieli i uczniów klas VI,VII,VIII (i gimnazjalistów)  oraz licealistów do udziału w Warsztatach Reportażu. Zajęcia będą obejmowały reportaż fotograficzny lub/i filmowy.
Reportaż to gatunek publicystyczny, żywy opis zdarzeń i faktów, znanych autorowi z bezpośredniej obserwacji. Reporterzy poprzez  zdjęcia  opisują pewne zdarzenia i  sytuacje.

Celem Warsztatów Reportażu jest przybliżenie tej formy młodzieży, zainteresowanie i zachęcenie ich do świadomej obserwacji otaczającej rzeczywistości, koncentracji na pomyśle na naszą opowieść, dostrzeżeniu, że ważne i warte ukazania rzeczy dzieją się tuż obok nas,
i nie muszą to być wielkie spektakularne tematy.

Warsztaty obejmą: wprowadzenie do tematu, wybór pomysłów, tematów, ich omówienie, ustalenie tego, co w pomyśle jest najważniejsze i jak go opowiedzieć, kto jest bohaterem historii. Pracę nad kompozycją, znalezienie odpowiedniej formy. Zagadnienia dotyczące sprzętu. Umiejętności wyboru zdjęć, materiału filmowego i ich prezentacji.

Uczestnicy wykonają własne reportaże, które wezmą udział w konkursie na reportaż fotograficzny i filmowy „W ułamku sekundy”.
Na życzenie nauczyciela możemy także przeprowadzić warsztaty dotyczące początków fotografii i filmu oraz ich tajemnic.
W ramach spotkań będzie można wykonać zdjęcia kamerą otworkową (camera obscura), wywołać obrazy na papierze fotograficznym bez aparatu, doświadczyć złudzeń optycznych, „malować światłem”, wykonać zdjęcia portretowe w starym stylu, poznać stare tricki filmowe, zobaczyć, jak zbudowana była kamera filmowa pierwszych filmowców, z czego składa się taśma filmowa i czym są kolory.

Klub Zakochanych w Krakowie - Wehikuł czasu
To kontynuacja zajęć z ubiegłego roku dotyczących głównie Krakowa, jego historii, legend, postaci związanych z naszym Miastem. Tym razem przeniesiemy się w rożne epoki historyczne, aby poznać to, co najciekawsze w sztuce, architekturze, kulturze.

Warsztaty Reportażu


Przed nami sześć tematów, sześć epok:
Starożytność – zostań archeologiem
Średniowiecze – sztuka witrażu
Renesans – niesamowite machiny Leonarda
Oświecenie – eksperymenty i wynalazki
Secesja – między Wiedniem a Krakowem
Modernizm – w pracowni architekta
Zajęcia będą miały charakter praktycznych warsztatów, w ramach których uczestnicy wykonają szereg zadań i projektów.