Tramwaje na Wawrzyńca wracają

Kiedy

Od:  
Do:  

Gdzie

ul. św. Wawrzyńca 15
Kraków

Kategoria


Tramwaje na Wawrzyńca wracająTRAMWAJE NA WAWRZYŃCA
Wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca” prezentowana jest w historycznej, liczącej ponad 100 lat pierwszej zajezdni krakowskiego tramwaju normalnotorowego. Warto więc zwrócić uwagę na samo miejsce prezentacji, stanowiące wspaniałą naturalną scenerię dla tej ekspozycji.

Od 10 listopada w przestronnym, zabytkowym wnętrzu hali F udostępnione zostaną dla zwiedzających historyczne wagony tramwajowe z kolekcji Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Unikatowy tramwaj na wystawie w Krakowie

Na szczególną uwagę wśród nich zasługuje wagon silnikowy typu C - pierwszy polski tramwaj wyprodukowany dla Warszawy w latach 1925-1926 - symbol polskiej myśli technicznej i odbudowy kraju po odzyskaniu niepodległości.

Tramwajowe wagony typu C jeździły w Warszawie jeszcze do 1956 roku. Do naszych czasów przetrwały niestety tylko dwa z nich. Jeden egzemplarz jest w Warszawie, drugi, świeżo po konserwacji można oglądać właśnie na wystawie w  Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Dziś są nie tylko zabytkami, ale i unikatami. Ze względu na zły stan techniczny jego konserwacja wymagała ogromnych nakładów finansowych. Udało się ją wykonać w ramach projektu unijnego. Było to największe i najdroższe dotychczasowe przedsięwzięcie konserwatorskie w dziejach muzeum. Wagon C niedawno powrócił z konserwacji i jest obecnie perłą kolekcji Muzeum. To pierwsza okazja dla zwiedzających by go podziwiać.

Wśród innych zabytkowych obiektów najcenniejsze to:

wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku z Eberswalde (Niemcy), gdzie zlikwidowano komunikację tramwajową. Jest to jedyny zachowany pojazd tego typu.
wagon doczepny PN3 z 1909 roku, jeden z 20 sprowadzonych do Krakowa w 1941 roku z Norymbergi
wagon silnikowy Ring z 1930 roku, pochodzący z Gdańska, jeden z 2 zachowanych egzemplarzy
wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej.

***

Wystawa „TRAMWAJE NA WAWRZYŃCA”
Muzeum Inżynierii Miejskiej
Kraków, ul. Św. Wawrzyńca 15
Czynna wtorek-niedziela w godz.: 11:00-18:00