Jak zadbać o zdrowy uśmiech Twojego dziecka

 Jak zadbać o zdrowy uśmiech Twojego dzieckaMasz dzieci i nie wiesz, kiedy udać się z nimi pierwszy raz do dentysty?

Zastanawiasz się czy leczyć zęby mleczne, skoro wiesz, że i tak wypadną? Martwisz się, że ewentualne leczenie może sprawić Twojemu dziecku ból? Nie obawiaj się, bo poprzez odpowiednie zabiegi profilaktyczne i częste wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym możecie ze swoją pociechą uniknąć próchnicy

Jeżeli jednak ubytki już się pojawią, możecie ze swoim stomatologiem zastanowić się nad użyciem nowoczesnych, a zarazem bezbolesnych zabiegów. Najważniejsze, by pierwsza wizyta przebiegała w spokojnej i miłej atmosferze. Tak zwana pierwsza wizyta adaptacyjna nie musi wiązać się od razu z podjęciem jakiegokolwiek leczenia.

Poznajmy się nawzajem

Młody pacjent powinien usiąść na fotelu stomatologicznym, zaznajomić się z otaczającą go aparaturą i instrumentami, które mogą znaleźć się w jego jamie ustnej. Mam tu na myśli lusterko, czy zgłębnik stomatologiczny. Wy, jako rodzice, otrzymacie informacje, co do stanu uzębienia i ewentualnie, jakie zęby wymagają interwencji. Ponadto stomatolog udzieli wskazówek jak szczotkować zęby, jakiej pasty używać. Dziecko zawsze dostaje naklejkę dzielnego pacjenta i zadowolone wychodzi z gabinetu. Postarajcie się, żeby, mimo, iż nie wykryto, żadnych ognisk próchnicy przyjść z małoletnim pacjentem na ponowną wizytę kontrolną za 3 miesiące. Dzięki temu będziecie spokojni o stan uzębienia Waszych dzieci, poza tym nadarzy się okazja by ponownie dziecko oswoiło się z gabinetem.

Stomatologia dziecięca zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zębów mlecznych oraz stałych jeszcze nie w pełni rozwiniętych. W związku z tym nie musicie się martwić o to, że ktokolwiek powie Wam- nie leczcie mleczaków, bo i tak wypadną. Zabiegi w zębach mlecznych są bardzo ważne. 

Powinno zależeć nam, aby znikały one z jamy ustnej dziecka w odpowiednim momencie, a nie były usuwane z powodu próchnicy czy stanów ropnych. Pozwala to na odpowiedni rozwój zębów stałych i dzięki temu unikamy możliwości wystąpienia jakichkolwiek powikłań ortodontycznych.

Lapisowanie, lakowanie, wypełnianie...

Pierwszym zabiegiem, jaki można wykonać u dzieci, u których wykryto ognisko próchnicowe jest impregnacja zębiny, czyli tzw. lapisowanie. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, ale musimy jednocześnie pamiętać, że nie wyeliminuje on bakterii znajdujących się w ubytku. Stosuje się go u dzieci, które boją się zabiegów z użyciem wiertła. Aby całkowicie wyeliminować bakterie, czyli wygonić tzw. robaczki, musimy wyczyścić ubytek i założyć wypełnienie. Jeśli Wy i Wasze dzieci macie obiekcje przed wiertłem, możecie zapytać o system abrazji powietrznej z użyciem piaskarki abrazyjnej. Jest to metoda bezbolesna, która przede wszystkim eliminuje charakterystyczny dźwięk słyszany często u dentysty. Zamiast tradycyjnej białej „plomby”, istnieje możliwość założenia wypełnienia kolorowego, co dodatkowo zachęca dzieci do kolejnych wizyt.

Ząbki stałe pod szczególnym nadzorem

Pamiętajmy, że około 6 roku życia u dzieci pojawiają się pierwsze zęby stałe. Są to zęby wyrzynające się na końcu łuku za ostatnimi zębami mlecznymi. Posiadają one liczne bruzdy, będące punktem wyjścia próchnicy. Nie czekajmy! Od razu po wyrżnięciu zgłośmy się do stomatologa i poprośmy o zalakowanie. Lak szczelinowy to środek zabezpieczający bruzdy zębów stałych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nie wiąże się z jakąkolwiek ingerencją wiertła. Ponadto, kiedy pojawią się już zęby stałe można pokryć je preparatem, który jest bogaty w jony fluoru. To, tzw. lakierowanie, wzmocni strukturę szkliwa, powierzchownej warstwy zęba. Dzisiaj tego typu praktyki to standard w każdym nowoczesnym gabinecie. Pamiętaj, że regularne wizyty kontrolne u dentysty zaowocują pięknym i zdrowym uśmiechem Twojego dziecka.

materiał nadesłany przez Centrum Stomatologiczne WAPdent
www.wapdent.pl