Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości!

Seria z kotylionem to wyjątkowa, limitowana edycja programu wydawniczego Edukacyjnego Egmontu Czytam sobie i propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach cyklu do księgarń trafiło dziesięć książek.Tym razem są to pozycje autorstwa osób związanych z działalnością publicystyczną, dziennikarzy, felietonistów, reportażystów i tradycyjnie wybitnych współczesnych polskich ilustratorów.

Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości!

Seria Czytam sobie z kotylionem to opowieści o ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Bohaterowie cyklu oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu ostatnich 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker. Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa.

WOLNOŚĆ – umiejętność czytania samemu

Cykl Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia. Jednym z kluczy do wolności jest także możliwość czytania samemu. Specjalnie dla młodych, ciekawych wszystkiego, badaczy świata, pasjonatów błyskotliwych i wciągających opowiastek o niepowtarzalnym stylu oraz charakterze w cyklu ukazały się:

POZIOM 1
Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej; Roman Kurkiewicz, ilustracje Paulina Derecka
Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze; Grzegorz Chlasta, ilustracje Zofia Różycka
Koronkowa parasolka z Gdyni; Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ilustracje Izabela Kaczmarek-Szurek
Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim; Marcin Baran, ilustracje Maria Mazurowska

POZIOM 2
O Zofii, co zbierała kolory; Angelika Kuźniak, ilustracje Maciek Blaźniak

POZIOM 3
Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach; Jan Wróbel, ilustracje Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy; Cezary Łazarewicz, ilustracje Aleksandra Artymowska
Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego; Jan Ołdakowski, ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim Brygida Grysiak, ilustracje Jagna Wróblewska
Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat; Jarosław Górski, ilustracje Paula Dudek

Wybitni publicyści i mistrzowie ilustracji opowiedzieli dzieciom historie z właściwą sobie wnikliwą wrażliwością społeczną i pasją komentatorów rzeczywistości. Historie, które wybrali, to opowieści o postaciach pomnikowych i bardzo znanych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, oraz mniej znanych, jak Wanda Krahelska czy Zofia Stryjeńska, a także fabularyzowane historie osób zupełnie zwyczajnych, anonimowych.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości spróbowałem wyobrazić sobie, o jakiej Polsce mogli marzyć ci, którzy nie potrafili stworzyć wielkiej literatury – mówi Jarosław Górski, autor książki „Strzała dla komendanta”. – Ot, choćby dzieci z lubelskiego podwórka oglądające w zimny listopadowy poniedziałek 1918 roku wyjazd Ignacego Daszyńskiego i członków pierwszego polskiego rządu do Warszawy, w celu przekazania władzy powracającemu z więzienia komendantowi Piłsudskiemu.

Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości!

Ważne jest, by młody czytelnik miał świadomość, że nie tylko wielcy wodzowie i władcy mają wpływ na losy kraju. Nie mniej istotne są codzienne wybory i postawy osób zupełnie zwyczajnych. Patriotyzm bowiem to nie tylko walka z bronią, ale też życzliwość, pomoc słabszym, tworzenie dzieł sztuki
i przedsiębiorczość.

Podejmując się karkołomnej próby przypomnienia i przedstawienia jakiejś postaci związanej ze stuleciem odzyskania niepodległości, nie miałem wątpliwości, żeby wybrać kobietę – powiedział nam Roman Kurkiewicz, autor książki o Wandzie Krahelskiej. – 1918 rok to nie był jakiś nagły błysk i krótki moment cudu. Na ten dzień pracowały, walczyły, cierpiały pokolenia, a wśród nich tysiące kobiet, których niezauważalna, „cicha” praca i  zaangażowanie zepchnęły je gdzieś poza margines historycznej opowieści.

Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości!

Patriotyzm to także współpraca i tolerancja. – Chciałem dać wyraz przekonaniu, że historia własnego kraju łączy i że może być (często nawet jest) narracją rodzinną. Zależało mi na tym, aby przekazywanie pałeczki w sztafecie pokoleń pokazać jako możliwe także w warunkach coraz powszechniejszej przecież rodziny nietradycyjnej, patchworkowej – tak swoje przesłanie formułuje Jan Wróbel, który napisał książkę „Nie było telefonów?”.

Natalia Fiedorczuk-Cieślak, zapytana czemu wybrała taki temat do swojej książki, mówi: Dlaczego parasolka mieszka w Gdyni? Bo Trójmiasto, a w szczególności Gdynia, to dla mnie symbol Nowej Polski – miejsca nowoczesnego, przedsiębiorczego i ruchliwego. Zafascynowana modernistyczną architekturą i nowoczesnym projektem portu, pragnie pokazać młodym czytelnikom, jak wielkie znaczenie miała Gdynia dla polskiej gospodarki.

Brygida Grysiak, autorka książki „Maestro pokoju” o Janie Paderewskim, wyznaje: Mam takie marzenie, żebyśmy umieli wychowywać nasze dzieci na takich właśnie patriotów. Budujących mosty, a nie mury. Szukających pokoju, nigdy wojny.

Wolność to możliwość wyboru. Nie muszę czytać, nie muszę wiedzieć, nie muszę myśleć. Ale to będzie miało swoje konsekwencje. Zachęcajmy dzieci do czytania i myślenia, a ich możliwości wyboru, rozwoju i kształtowania przyszłości dzięki temu będą większe.

Wydawnictwo Egmont