"Rok z filozofami" - codzienne spotkanie z filozofią

Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się inspirująca książka dla dorosłych oraz starszej młodzieży - Rok z filozofami, czyli zbiór krótkich tekstów najważniejszych filozofów na każdy dzień.

Poznaj największych myślicieli wszechczasów i daj się ponieść filozoficznym rozważaniom!

"Rok z filozofami" - codzienne spotkanie z filozofią

Książka stanowi zaproszenie do codziennych przemyśleń dopasowanych do pory roku. Zimą pomoże zastanowić się nad tym, co jest najważniejsze w życiu i jaki jest cel ludzkiej egzystencji. Wiosną skłoni do rozważań o młodości, witalności, radości i wolności. Latem da pretekst do rozmyślań o relacjach międzyludzkich i szczęściu. A w jesieni podda ocenie zmienność, przemijanie i wiedzę.
Rok z filozofami, mimo upływu czasu, nie traci na aktualności, a do tego stanowi szansę na rozpoczęcie swojej przygody z dziełami Sokratesa, Epikura, Marka Aureliusza, Arystotelesa, Heraklita i innych cenionych myślicieli.
 
Chciałyśmy podarować każdej i każdemu z was pięć minut dziennie tylko dla siebie – pięć minut z  filozofami. Czemu aż pięć, skoro fragment przeznaczony na dany dzień czyta się mniej niż minutę? Cóż, pozostałe cztery można poświęcić na refleksję nad własnym rozumieniem danych słów, na wczytanie się w to, czego ewentualnie nie rozumiemy, porównanie, jakie są nasze doświadczenia lub obserwacje, na kontemplację. Wyobraźcie sobie, że siadacie z poranną kawą, czytacie i jeszcze na kilka minut przymykacie oczy… Nie, nie na drzemkę. Filozofia wybudza ze snu.
Fragment Wstępu