„Sto bajek” Jana Brzechwy – recenzja

„100 bajek” Jana Brzechwy

Zbiór wierszy Jana Brzechwy "Sto bajek" zawiera wiele zarówno znanych, jak i mniej rozpowszechnionych utworów dla dzieci. Wiersze zostały ujęte w sześciu tematycznych częściach.

Na początek CO W TRAWIE PISZCZY. Są tam: „Chrząszcz”, „Żuk”, „Pająk i muchy”, a nawet „Konik polny i boża krówka” – to ci najbardziej znani wszystkim bohaterowie wierszy Brzechwy. Ale w trawie zwykł buszować także „Jeż”, który „Ciebie może ukłuć też”, „Mrówka”, która, choć  „nie była zbyt rosła, a stół do szkoły zaniosła”, „Żółw”, który... to już najlepiej sprawdźcie sami. O „Żółwiu” i innych mniej lub bardziej popularnych postaciach, lubiących piszczeć w trawie, przeczytacie w pierwszej części książki.
Dalej czeka na czytelników towarzystwo wodne. W części zatytułowanej NURKA DO WODY, trudne, poważne, jaki i zabawne sprawy rozstrzygają m.in.: „Sum”, „Dorsz i sledź”, a także „Ryby, żaby i raki”, chociaż, taki gatunek jak rak, robi to byle jak...
GORZKIE PRAWDY nie omijają „Jajka”, „Muła, czy „Zapałki”. Rzepę uświadomi w ważnej kwestii Miód, a Jaskółka przekona się jak zawiłe są meandry biznesu. Ta część książki obfituje w wiersze zabawne, ale jednocześnie zawierające istotne przesłania życiowe. Dlatego warto potem przejść do ANDRONÓW, gdzie zabawa jest już na całego. Sztandarowe: „Na wyspach Bergamutach”, Tydzień” i „Pytalski”. Jest też rzecz o „Stryjku” i „Ciaptaku”. „A co to jest Ciaptak – nikt nie wie”.
Rozpędzony czytelnik na pewno szybciutko pochłonie kolejną część – PO NOSIE. Napotka tam „Hipopotama” całego w zalotach, jak również „Pomidora” siejącego zgorszenie swym zachowaniem.
W części WYSSANE Z PALCA dowie się m.in. „Jak rozmawiać trzeba z psem” lub jak postąpić, gdy w rosole zamiast oka pojawi sie włos.
Na sam koniec pozostaje już tylko relaks w „ZOO” i spotkanie z wielkimi osobliwościami tego miejsca (wszystko to w ostatniej części PROSIMY DO ZWIERZYŃCA).

„Sto bajek” Jana Brzechwy, pięknie wydane nakładem Wydawnictwa Skrzat, to czysta radość czytania i obcowania ze bezkonkurencyjną, ponadczasową literaturą dla dzieci. Dodatkowym atutem książki są kolorowe, przyciągające wzrok ilustracje autorstwa Ewy Podleś, przedstawiające sympatycznych bohaterów wierszy.

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Sto bajek

Autor: Jan Brzechwa
Ilustrator: Ewa Podleś
Kategoria wiekowa: 2 – 8

Wydawnictwo Skrzat: http://www.skrzat.com.pl