„Bobas odkrywa naukę” – recenzja

Akademia Mądrego Dziecka

Dla wszystkich rodziców, którym fizyka w czasach szkolnych spędzała sen z powiek, mamy dobrą wiadomość! Nakładem Egmont, na rynku księgarskim, ukazała się nowa seria książeczek z cyklu Akademia Mądrego Dziecka – „Bobas odkrywa naukę”. Teraz, wraz ze swoimi pociechami, możecie przypomnieć sobie czego dotyczy fizyka kwantowa lub termodynamika, jakie są źródła energii odnawialnej bądź jak działa grawitacja.

„Bobas odkrywa naukę” - recenzjaTwardostronicowe książeczki autorstwa Ruth Spiro to kolorowo ilustrowane historyjki, których bohaterami są Dzidziusie (w każdej książce inny). Poznają one i kontemplują otaczający je świat, rządzony przez prawa fizyki. Poczytamy tu zatem  m.in. o grawitacji, którą tak bardzo lubią badać małe dzieci upuszczając wciąż rożne przedmioty i obserwując ich lot ku podłodze. Bohater "Grawitacji" poznaje to zjawisko wraz ze swym przyjacielem – pieskiem, który ochoczo zjada zrzucane przez malucha jedzenie.

Zarówno Dzidziuś jak i wszystko co żyje na Ziemi potrzebuje Słońca, aby rosnąć i rozwijać się. Autorka ilustracji,  Irene Chan,  pięknie zobrazowała w "Termodynamice" oddziaływanie energii słonecznej na ludzi i otaczającą ich przyrodę. W tekście "Fizyki kwantowej" autorka nawiązuje do eksperymentu Schrödingera. Kot, który faktycznie był bohaterem eksperymentu myślowego z zakresu fizyki kwantowej, tu jest słodkim kociakiem Dzidziusia, który jednocześnie może spać lub nie spać w pudełku, dopóki jego przyjaciel tego nie sprawdzi.
„Bobas odkrywa naukę” - recenzjaRuth Spiro, posługując się analogią, przedstawia atmosferę ziemską jako ciepły kocyk otulający Dzidziusia. W zrozumiały sposób opisuje czym są i jak powstają gazy cieplarniane, jaki mają wpływ na naszą planetę oraz jakie zachowania pomogą Ziemi uniknąć efektu cieplarnianego. Wspaniały wstęp do zagłębiania wiedzy o odnawialnych źródłach energii.

Seria „Bobas odkrywa naukę” jest świetną lekturą do wspólnego czytania. Mamy nadzieję, ze pojawi się więcej książeczek wyjaśniających zawiłe naukowe pojęcia.

Polecamy
Redakcja portalu www.rodzinny-krakow.pl