"Pogoda dla puchaczy. Wiosna" – recenzja

"Pogoda dla puchaczy. Wiosna" to trzecia część przygód sympatycznej sowiej rodziny.

Rwąca woda, w którą na wiosnę zamieni się leśny strumyk, okaże się żywiołem, który sprowadzi zagrożenie na małego puchacza Bubla. Bubuś będzie próbował ratować brata, choć do szczęśliwego zakończenia nieodzowna okaże się  pomoc borsuka - pana Józefa. Po wyjściu z tarapatów rodzeństwo podejmie decyzję o znalezieniu miejsca do zamieszkania. Czy uda im się zrealizować te plany i co wspólnego z puchaczami będą mieć bohaterowie książki Katarzyny Dowbor i Marcina Kozioła "Stajnia pod tęczą"? Koniecznie musicie sprawdzić, jak potoczą się puchaczowe sprawy.

"Pogoda dla puchaczy. Wiosna"

Podobnie jak we wcześniejszych książeczkach z serii "Pogoda dla puchaczy, także w wiosennej opowieści znajdziemy dużo przystępnych informacji na tematy przyrodnicze i pogodowe. Młodzi czytelnicy dowiedzą się wielu ciekawostek z życia borsuka, lisa, a nawet... "wielkiej niedźwiedzicy".

Losy bohaterów opowieści są ściśle powiązane ze zmianami w przyrodzie dokonującymi się wraz z nadejściem wiosny, ale też zmianami w leśnym ekosystemie wywołanymi nieodpowiedzialną działalnością człowieka. W książce znajdziemy także dużo ciekawych informacji od Bartka Jędrzejaka - znanego prezentera pogody. Dowiemy się m.in.: jak powstają wiosenne roztopy, czemu wiosną często pada deszcz, co to jest efekt cieplarniany...
Przeplatanie przygodowej opowieści o leśnych zwierzętach z ciekawie zaprezentowaną, przystępną wiedzą merytoryczną, sprawia, że młody czytelnik nie nudzi się podczas czytania książki, a dodatkowo przyswaja wiele ważnych i przydatnych informacji.

Na kolorowych stronach zamieszczonych w książce dzieci znajdą zadania, które z pewnością pobudzą ich kreatywność. Warto odszukać także tajny kod, który uruchamia filmik na stronie internetowej: http://www.pogodadlapuchaczy.pl, na którym popularny prezenter pogody Bartek Jędrzejak opowiada o..., to już musicie sprawdzić sami :).

 
Świetnym dopełnieniem treści książki są pełne uroku ilustracje Małgorzaty Osieleniec.

Tytuł: ,,Pogoda dla puchaczy. Wiosna”
Autor: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak
Ilustracje: Małgorzata Osieleniec
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2019