Oferta turystyczna na Kopcu Kościuszki w Krakowie

Dlaczego Kopiec Kościuszki został wzniesiony na wzgórzu Sikornik i ma formę kopca? Skąd wziął się głaz na jego szczycie? I dlaczego Tadeusz Kościuszko jest bohaterem wciąż potrzebnym?

Tajemnice Kopca i niezwykłe życie Kościuszki będzie można lepiej poznać dzięki usługom przewodnickim, które są dostępne na Kopcu da turystów.

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki to unikatowe miejsce na mapie Krakowa i Małopolski.

To stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy, tu można wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii. Eksplorowanie Kopca zyskało na atrakcyjności także dzięki otwarciu nowoczesnej, multimedialnej wystawy „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, która ma przybliżyć zwiedzającym życie i dokonania naczelnika.

- O Tadeuszu Kościuszce każdy słyszał, ale nie każdy wie jak wyjątkowym był człowiekiem. Także historia Kopca Kościuszki w Krakowie – pierwszego pomnika na świecie wzniesionego na cześć generała – nie jest powszechnie znana, nawet wśród krakowian – mówi prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. Komitet od ponad 200 lat opiekuje się tym miejscem. - Wystawa została tak zaprojektowana, aby można ją było zwiedzać samodzielnie, jednak jakiś czas temu wprowadziliśmy na próbę zwiedzanie z przewodnikiem i zainteresowanie było spore. Dlatego usługa przewodnicka wchodzi na stałe do naszej oferty turystycznej – dodaje Mieczysław Rokosz.

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w grupach maksymalnie 25 – osobowych.
Aktualne informacje na temat zwiedzania z przewodnikiem muzealnym są dostępne na stronie: https://kopieckosciuszki.pl/zwiedzanie-z-przewodnikiem/

Ze szczytu Kopca Kościuszki rozciąga się wspaniała panorama na Kraków, Małopolskę, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry. Nic dziwnego, że wiele osób przychodzi tu właśnie dla widoków. Z myślą o stałych bywalcach zostanie wprowadzony imienny karnet roczny w atrakcyjnej cenie.
- Na Kopcu każda pora roku ma swój urok. Pięknie jest zarówno wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, jak i jesienią, kiedy drzewa mienią się kolorami. Nawet zimą przysypany śniegiem Kopiec prezentuje się niezwykle ciekawie. Chcemy zachęcić do tego, aby odwiedzać Kopiec częściej niż raz na kilka lat, dlatego wprowadziliśmy karnet imienny, który upoważnia do pięciu wejść na Kopiec w ciągu roku – mówi Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. I dodaje, że osoby, które kupią karnet, będą mogły skorzystać jednorazowo ze zwiedzania z przewodnikiem bez dodatkowych opłat.

Kopiec Kościuszki (jeden z czterech kopców krakowskich) poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na Wzgórzu bł. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej Zwierzyniec. Kopcem Kościuszki od czasu jego powstaniaj nieprzerwanie zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku.

Siedziba Komitetu wraz z wystawami znajduje się w części poaustriackiego Fortu nr 2 „Kościuszko”, gdzie obecnie gospodaruje w trzech jego obiektach: Bastion V – wystawa / muzeum kościuszkowskie, gdzie znajdują się dwie wystawy: „Kościuszko–Rozdział I” oraz „Kopce Krakowskie”; Kaponiera południowa – gdzie znajdują się dwie wystawy: galeria figur woskowych „Polaków drogi do wolności” oraz „Twierdza a Miasto Kraków – 1846-1918”; Kurtyna I-V południowa – Centrum Wystawienniczo – Konferencyjne im. T. Kościuszki – miejsce wystaw czasowych, wystawa interaktywna zorganizowana z Politechniką Krakowską zatytułowana „Żywe Konstrukcje” a także wystawa z Muzeum Armii Krajowej pn. „Życie codzienne I Korpusu PSZ w obiektywie Karola Bieniaka” oraz wystawa zorganizowana przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony w Budapeszcie pn. „Węgierscy żołnierze na wschodnim froncie 1914-1916”. Przy kopcu funkcjonuje Muzeum Kościuszkowskie.

Szczegółowe informacje na temat oferty dla turystów oraz cennik usług można znaleźć na stronie internetowej www.kopieckosciuszki.pl oraz na Facebook

 Mapa