Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu

Ferie zimowe to czas rodzinnego wypoczynku i wyjazdów, na które wielu urlopowiczów decyduje się wybrać własnym samochodem. Jak najskuteczniej przygotować się do podróży samochodem, aby bezpiecznie trafić do celu i nie narazić się na przykre niespodzianki?

Od czego zacząć?

Przygotowania do ferii zimowych to nie tylko zakup sprzętu narciarskiego czy rezerwacja hotelu. Zawczasu pomyślmy również o samochodzie. Skontrolowanie jego stanu technicznego, wykonanie dokładanych napraw i konserwacji to obowiązkowe czynności, które pozwolą zapobiec możliwym awariom. Ryzyko zepsucia się niektórych części samochodu w tym okresie wzrasta znacząco. Najlepiej udać się na przegląd do sprawdzonego serwisu lub zaufanego mechanika, który gruntownie skontroluje samochód i przystosuje go do zmiennych warunków atmosferycznych i drogowych. Podstawowymi czynnościami, o których należy pamiętać przed dłuższą podróżą są: skontrolowanie stanu akumulatora ( z raportu firmy Stater24 wynika, że najwięcej zimowych awarii (bo aż 25 proc.) dotyczy problemów z akumulatorem), świateł, wycieraczek, a także ilości płynu zapobiegającego zamarzaniu spryskiwacza. Oczywiście opony zimowe to konieczność. Należy pamiętać o zachowaniu w nich odpowiedniego poziomu ciśnienia, które uzależnione jest od stopnia obciążenia oraz prędkości.

- Wiele pojazdów posiada dwie wytyczne dotyczące poziomu ciśnienia. Zatem jeżeli w podróż wybieramy się większą grupą pasażerów, a samochód obładowany jest bagażami, zaleca się dopompowanie opon. Zbyt niskie ciśnienie powoduje przegrzewanie, które stwarza ryzyko ich wystrzelenia podczas szybkiej jazdy. Warto również pomyśleć o łańcuchach śniegowych, jednak zakładajmy je tylko do jazdy po ośnieżonej powierzchni – wyjaśnia Damian Sekuła, kierownik działu obsługi posprzedażnej Grupy Autoremo.

Z pewnością oprócz podstawowego wyposażenia samochodu (apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, linka holownicza), podczas zimowych wojaży szczególnie pomocne mogą okazać się: saperka, skrobaczka do szyb, podręczne narzędzia, przewody do rozruchu silnika, koce termiczne, zapałki czy nawet latarka. Nie zapomnijmy ich umieścić w bagażniku odpowiednio wcześniej, aby tuż przed wyjazdem nie zadawać sobie pytania: Czy aby na pewno wszystko mam?

Jak przewozić sprzęt narciarski

Wielu urlopowiczów na wyjazd zabiera ze sobą własny sprzęt narciarski. W takim wypadku  przewożenie nart czy snowboardu wewnątrz samochodu jest nie tylko niewygodne, ale i nie praktykowane. Stwarza bowiem niebezpieczeństwo dla innych pasażerów. W niektórych krajach np. w Austrii jest karane mandatem. Jak w takim wypadku prawidłowo przewozić sprzęt narciarski? Można zaopatrzyć się w rękawy do przewozu nart, bagażnik zewnętrzny lub magnesowy, ale najlepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się na lata, będzie boks dachowy. Umożliwi on przewożenie dodatkowych bagaży, nie tylko sprzętu narciarskiego, które nie zmieściły się w aucie. Należy także zabezpieczyć się w zestaw odpowiednich narzędzi, które posłużą do zamocowania uchwytów bagażnika zewnętrznego.

Jeżeli celem wyprawy jest zagranica należy wcześniej zorientować się jakie dokumenty i wyposażenie samochodu będzie nam niezbędne w danym kraju. W przepisach europejskich występują duże rozbieżności dotyczące obowiązku posiadania opon zimowych, łańcuchów na koła czy głębokości bieżnika. Przykładowo wybierając się na narty do Czech, wybranych regionów Włoch i Francji, na oponach muszą znajdować się łańcuchy. W razie niezastosowania się do przepisów należy liczyć się z mandatem. W krajach Beneluksu nie ma natomiast przepisu nakazującego posiadanie chociażby „zimowek”, podobnie jak w znanej ze srogich zim Szwajcarii. Rozbieżności w europejskich przepisach da się jednak pogodzić. Solidne opony zimowe to podstawa, ale w bagażniku nie powinno również zabraknąć łańcuchów. Z pewnością przydadzą się, gdy kierowca natrafi na znak informujący o konieczności ich założenia lub w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto mieć na uwadze fakt, że posiadanie pełnego wyposażenia to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze- dodaje Damian Sekuła.

Przed dłuższym wyjazdem warto zaopatrzyć się w instrukcję obsługi samochodu, zestaw do nawigacji GPS lub mapy i atlasy, które ułatwią podróżowanie. Dokumenty, które obowiązkowo należy zabrać ze sobą to dowód osobisty, prawo jazdy oraz ważne ubezpieczenie OC. Zapobiegawczo można zaopatrzyć się w dodatkowy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.

A co z dziećmi?

Jeśli podróżujemy z dziećmi powinniśmy szczególnie starannie przygotować się do wyjazdu. Należy wcześniej zaplanować postoje na niewielki posiłek oraz toaletę. Warto zorientować się w kwestii wysokości opłat na autostradach czy planowanych przez nas przystankach. Obowiązkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy zabrać fotelik.

Pakując rzeczy powinniśmy również zwrócić uwagę na rozkład bagaży w samochodzie. Leżące luzem, niezabezpieczone torby mogą stanowić zagrożenie dla kierowcy i pasażerów w razie nagłego hamowania. Bagaże powinny być rozłożone równomiernie po oby stronach samochodu. Najcięższe torby z kolei najlepiej umieścić w przedniej części bagażnika.

- Wcześniejsze zaplanowanie dłuższego wyjazdu, na który kierowcy wybierają się samochodem to gwarancja udanej podróży. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć przykrych wypadków i zabezpieczyć się przed „nieoczekiwanymi” sytuacjami. Należy jednak pamiętać, że jazda samochodem w warunkach zimowych to dodatkowe utrudnienie, które wymaga szczególnej uwagi i umiejętności - podkreśla kierownik działu obsługi posprzedażnej Grupy Autoremo.   

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Materiał nadesłany - Grupa Autoremo