Rodzinna wycieczka po ziemi wiśnickiej

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem obszary wokół Nowego Wiśnicza i Lipnicy Murowanej. W granicach parku znajdują się tereny o unikatowych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i klimatycznych. Ziemia Wiśnicka to rejon pagórkowaty, poprzecinany dolinami rzek i potoków, urozmaicony zalesionymi wzgórzami z porozsiewanymi licznie ostańcami skalnymi, najczęściej o kształcie grzyba.

ziemia wiśnickaWybierając się na wycieczkę do zamku w Nowym Wiśniczu, warto zaplanować także rodzinny spacer po lesistym wzgórzu, na którym położona jest rezydencja Kmitów i Lubomirskich. Nieopodal znajduje się bowiem uroczy, drewniany dworek „Koryznówka”, w którym mieści się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Nazwa domu „Koryznówka” pochodzi od nazwiska poprzedniego gospodarza tych terenów pana Koryzny. Otoczenie dworku zachęca do rodzinnych spacerów, sprzyjających relaksowi. Wokół czuć zapach impregnowanego drewna wymieszany z wonią roślin otaczających dom. Dworek Jana Matejki pochodzi z lat 50-tych XIXw., można oglądać w nim XVIII- i XIX-wieczne meble, obrazy, szkice, karykatury i różne przedmioty będące pamiątką pobytów Jana Matejki na wiśnickiej ziemi. Do zwiedzania przeznaczona jest część budynku z salonikiem oraz gabinetem Stanisławy Serafińskiej, rodzinnej kronikarki Matejków. Dom, jego wyposażenie i otoczenie zachowały się w niezmienionym stanie. Wokół domu znajduje się sad, zabudowania gospodarcze oraz staw z otaczającym go starodrzewem.

W Nowym Wiśniczu warto również odwiedzić, znajdujący się u podnóża wzgórza zamkowego, Ośrodek Edukacji Regionalnej. Znajduje się w nim Izba Regionalna z zabytkowymi eksponatami oraz tradycyjnym układem pomieszczeń mieszkalnych. Zgromadzono tutaj sprzęty związane z gospodarką rolno-hodowlaną i lokalnym rzemiosłem: sprzęty gospodarstwa domowego, urządzenia i narzędzia rolnicze, akcesoria rzemieślnicze. W założeniach edukacyjnych realizowane są lekcje muzealne, wykłady, pokazy tradycyjnych prac. Przedstawiana jest w nich historia, kultura i tradycja regionu. Odbywają się również konkursy i wystawa plastyki obrzędowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Ziemia Wiśnicka oferuje wiele atrakcji turystycznych dla dzieci i rodziców

Warto zawitać np. do rezerwatu przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”. Znajduje się on na terenie Lipnicko-Wiśnickiego Parku Krajobrazowego na wzgórzu Paprotnia (450 m.npm). Nie jest on bardzo rozległy, w zasadzie to kilka skałek, a największa z nich to „Wielki Kamień” o wysokości 10 m. To miejsce idealne na niedzielną, rodzinną wycieczkę, podczas której możemy miło i aktywnie spędzić czas, spacerując wśród leśnej przyrody.

Zwiedzając Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy nie można pominąć odwiedzenia Lipnicy Murowanej. Ta duża wieś słynie w całej Polsce z konkursu palm wielkanocnych. To tutaj wykonywane są największe, sięgające 27 metrów palmy. Sławą Lipnicy jest także drewniany gotycki Kościół św. Leonarda z końca XV w., wpisany na Listę Światowego dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, a także rynek z drewnianymi podcieniowymi domami.

Lipnica leonard1

Lipnica Murowana to także miasto świętych. To tu znajdziemy materialne i duchowe ślady obecności świętej Urszuli Ledóchowskiej, błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej oraz świętego Szymona z Lipnicy.

Malownicze położenie, czyste powietrze, cenne zabytki i coraz lepsza baza gastronomiczna, hotelowa oraz agroturystyczna sprzyjają wyprawom w rejon Lipnicko-Wiśnickiego Parku Krajobrazowego oraz zachęcają do wytyczenia własnej, rodzinnej trasy turystycznej na tym obszarze.

Źródła:
http://umwisnicz.home.pl/
http://www.museo.pl

http://www.lipnicamurowana.pl/

 Mapa

Nowy Wiśnicz