Rowerowo i rodzinnie

Jazda na rowerze należy do ulubionych form aktywności ruchowej dzieci. Rower kształci poczucie równowagi i stabilności oraz poprawia koordynację ruchową. Podczas jazdy uaktywniamy pracę wielu grup mięśni, wzmacniamy mięśnie nóg, brzucha, grzbietu i bioder. Jednostajny ruch sprawia, że układ krążenia zmuszony jest do wydajniejszej pracy mającej dobry wpływ na serce. Ponadto dowiedziono, że w czasie jazdy organizm wydziela endorfiny czyli hormony szczęścia, które poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Jadąc na rowerze dzieci zażywają ruchu, co jest bardzo ważne szczególnie w przypadku maluchów ze skłonnością do nadwagi.

rowery Kraków

Ścieżki rowerowe w Krakowie

Na terenie Krakowa z każdym rokiem przybywa nowych tras rowerowych. Łączna długość infrastruktury rowerowej w Krakowie wynosi ponad 235 km (dane za 2020 r.) - w tym drogi dla rowerów, pasy rowerowe, kontrapasy oraz tzw. kontra ruch rowerowy, gdzie dopuszczona jest jazda rowerem "pod prąd" na ulicach jednokierunkowych w strefie ruchu uspokojonego, czyli z ograniczeniem prędkości do 30 km/. Co roku oddawane zostają kolejne kilometry ścieżek. Nowa infrastruktura rowerowa powstaje dzięki środkom z budżetu miasta, województwa i UE. Coraz więcej krakowian wybiera więc rower jako najszybszy środek transportu podczas codziennych podróży po mieście. Stowarzyszenie „Kraków Miastem Rowerów” od kilku lat prowadzi punktowe badania ruchu rowerowego w Krakowie obserwując systematyczny wzrost liczby osób poruszających się po stolicy Małopolski właśnie na rowerze.

W Krakowie przybywa także miejsc, gdzie rowerzyści znajdą stojaki na rowery, a także punktów stacji roweru miejskiego.

W zgodzie z przepisami

Dzieci do 7 lat mogą być przewożone na rowerze albo w specjalnym foteliku, albo w przyczepce rowerowej. Zarówno fotelik jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce możemy jechać jedynie po jezdni, lub ścieżce rowerowej. Należy pamiętać, że dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako pieszy i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Nie może także, w myśl tego przepisu, poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła, w myśl Przepisów Prawa o Ruchu Drogowym, ma możliwość jazdy na rowerze po chodniku, właśnie w przypadku, kiedy opiekuje się dzieckiem do lat 10.

Po ukończeniu 10 roku życia i po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym i praktycznym, dziecko może przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu może jeździć na rowerze po drodze rowerowej. Karta rowerowa obowiązuje do 18 roku życia - rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Pamiętajmy, że miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim drogi dla rowerów i pasy ruchu dla rowerów oraz pobocza. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Z chodnika może natomiast korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

- gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rower, w myśl przepisów, musi być wyposażony w:

- dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec
- co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej widoczne z przodu,
- co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej widoczne z tyłu.

Elementy odblaskowe (zarówno roweru jak i ubrania) są obowiązkowe w stosunku do rowerzystów w wieku poniżej 15-u lat poruszających się po drodze poza terenem zamieszkanym (w okresie od zmierzchu do świtu).

Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

Kierujący rowerem musi również pamiętać, iż obowiązują go znaki drogowe jak np. „zakaz wjazdu rowerów” czy „pas BUS”.

Oczywistością jest zakaz kierowania jakimkolwiek pojazdem (także rowerem) w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że także zakaz korzystania z telefonu komórkowego (gdy rozmawiamy trzymając aparat w dłoni) dotyczy wszystkich kierujących pojazdami – a więc
również rowerzystów.

ścieżki rowerowe w Krakowie

Rower to jest świat...

Przed wyruszeniem na wycieczkę warto sprawdzić w serwisie i przygotować po zimie nasze rowery. Nasmarowany łańcuch i sprawdzone hamulce to podstawa! Nie zapomnijmy również o odpowiednim ubiorze dla dziecka. Najważniejszą jego częścią powinien być oczywiście odpowiednio dopasowany kask, ochraniacze na kolana, ewentualnie na kostki i nadgarstki. Bardzo ważną rzeczą w wyposażeniu małego cyklisty są elementy odblaskowe, zarówno na ubraniu jak i na rowerku.

Przed wycieczką zalecana jest również mała rozgrzewka, która może składać się ze skłonów czy przysiadów, ważne by nie wsiadać na rower bez wcześniejszego rozruchu i rozgrzania mięśni. Unikniemy wtedy wszelkich kontuzji czy bólu mięśni, co jest bardzo kłopotliwe zwłaszcza u dzieci.

Rodzinne wyprawy rowerowe stanowią dobrą okazję do pokazania dzieciom wielu ciekawych miejsc w okolicy.
Zanim jednak wybierzemy się z dziećmi na wycieczkę, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach, w tym tzw. bike fittingu:

1. Siodełko ustawione na odpowiedniej wysokości – złe ustawienie siodełka roweru może powodować nadwyrężenie kręgosłupa i zmęczenie.

2. Kask – nawet gdy dziecko doskonale jeździ na rowerze, powinno mieć na głowie kask. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń jakie mogą nas spotkać, więc lepiej się zabezpieczyć.
3. Wygodne ubranie, niekrępujące ruchów, które osłania odcinek lędźwiowy kręgosłupa, chroniąc przed przewianiem.
4. Światełko i odblaski – niezbędne podczas wieczornych powrotów z wycieczek. Dzieci powinny założyć wówczas także odblaskowe kamizelki.
5. Krótkie dystanse na początek – podczas pierwszych wiosennych wycieczek nie wyprawiajmy się zbyt daleko od domu, tylko stopniowo przyzwyczajajmy maluchy do coraz większych odległości.

Po sezonie zimowym proponujemy wizytę w serwisie rowerowym, gdzie profesjonaliści przeprowadzą przegląd, a jeśli zajdzie potrzeba, także naprawy i regulacje w naszym rowerze. Przygotowani i rozgrzani możemy wyruszyć na wycieczkę np.: trasą do Tyńca bulwarami wiślanymi, trasą po lasku Wolskim czy trasą twierdzy krakowskich - zaczynająca się od kopca Wandy a kończąca na Salwatorze.

Redakcja rodzinny-krakow.pl

Źródła:
http://wrd.policja.waw.pl/portal/wrd/963/41466/Rowerzysta_w_ruchu_drogowym.html
Podstawa prawna: Prawo o Ruchu Drogowym
http://www.zikit.krakow.pl/
http://krakow.pl/aktualnosci/198108,202,komunikat,rowerowy_krakow_-_plany_na_najblizsze_lata__wideo_.html